Hlavní navigace

alkohol

Youtubeři prý učí děti kouřit a jíst nezdravě

Někteří populární youtubeři propagují ve svých videích fast food, sladké a energetické nápoje, cukrovinky i alkohol. Kouří „nehořící“ cigarety a doporučují plastické operace. Děti vůbec nepoznají, že se jedná o reklamu, ukázal výzkum.

Redakce

Včera 11:04
Doba čtení: 6 minut

Za jak dlouho zvětrá pivo

V parném létě bychom měli pivo vypít do čtvrt hodiny. Jednou zteplalému a zoxidovanému pivu už není pomoci. Choulostivější jsou v tomto směru silnější piva, je proto vhodné užívat si jich spíše po třetinkách.

Petr Havel

8. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Alkohol ze dřeva, sóji, cizrny nebo octa. Co nás ještě čeká?

Kdysi prý domácí paliči kvasili a destilovali alkohol i z novin; vykládalo se, že takto se daly zužitkovat celé balíky Rudého práva. Tak proč nezkusit rovnou dřevo? V Asii kvasí nápoje z kůry stromů, ale i ze sóji. U nás proběhly pokusy s cizrnou. A to není zdaleka vše.

Pavel Houser

7. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Tuzemák smí používat „rumové aroma“ dalších pět let

Ministerstvu zemědělství se podařilo po složitých vyjednáváních prodloužit o pět let stávající výjimku používání „rumového aroma“ do tradičního alkoholického nápoje typu tuzemák.

Redakce

17. 4. 2018 14:40
Doba čtení: 1 minuta

Zákaz tuzemáku kvůli údajné rakovině? Stejná látka je i v ovoci

Případný zákaz aromatu v tuzemáku, který nyní řeší Evropská unie, je nesystémové řešení.

Petr Havel

13. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Hřebečská medovina: poklad z tatínkova sešitku

Hřebečská medovina už patnáct let vzniká pod rukama Ivany Bakrlíkové, která se spolu se svojí rodinou stará jak o včelstvo, tak o kvašení, ale často i o sběr a nákup bylin. V Bylinné hořké je jich namícháno dokonce jednadvacet.

Kateřina Čepelíková

23. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Rozdíl mezi rumem a tuzemákem

Není rum jako rum. I když české náhražce rumu se už od 1. ledna 2003 nesmí říkat rum, mnoho lidí si stále plete pravý rum z cukrové třtiny s českým tuzemákem.

Jana Zlámalová

13. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Do tradiční medoviny nepatří ani cukr, ani líh

Medovina je alkoholický nápoj, jehož kvalitu, chuť a vůni ovlivňuje jak druh použitého medu, tak doba kvašení, zrání, ale i přidané bylinky a koření. Bohužel i příliš benevolentní legislativa, která výrobcům umožňuje přidání cukru, lihu, barviv a umělých aromat.

Kateřina Čepelíková

22. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Horké nápoje: Do grogu nepatří tuzemák

Smyslem grogu původně byli méně opilí námořníci. Kdyby kdysi viceadmirál zvaný Old Grog své posádce, uvyklé na neředěný rum, horkou vodou naředil tuzemák, vzpoura by se jeho lodi jistě nevyhnula.

Jana Zlámalová

16. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Proč vadí právě český tuzemák? Je méně rizikový než dýchání

V aktuální kauze údajného rizika rumového aroma jsou důležité dvě otázky: Co skutečně řekl Evropský úřad pro bezpečnost potravin a proč je předmětem právě český rum?

Petr Havel

25. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Evropské unii vadí aroma v tuzemáku. Zakáže nám rum?

Český tuzemák prý obsahuje rakovinotvornou látku, proto její užívání hodlá Evropský úřad pro bezpečnost od příštího dubna zakázat. Má výrobce tuzemáku za rumový éter náhradu?

Redakce

22. 9. 2017 9:15
Doba čtení: 1 minuta

Jak se správně pije tequila: Červ ani citron do ní nepatří

Kolem mexické tequily vznikají stále nové mýty a rituály. V současné době například světem hýbe trend pít tequilu přímo ze solných kalíšků. Tequilu zároveň ale také obestírá mnoho polopravd a mylných představ.

Jana Zlámalová

5. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jen ať si cucne. Škodí, nebo neškodí trochu piva dětem?

Nabídnout předškolním dětem trochu piva po obědě není v Česku zas tak výjimečné. Proč to děláme, je to skutečně prospěšné?

Helena Singerová

4. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Co vám zkazí skotskou whisky? Led a whiskovky

Pro co největší požitek z pití kvalitní whisky je dobré vědět, jak se liší single malt od blended whisky, najít si svou oblíbenou značku a umět ji vychutnat ve vhodném skle třeba s pár kapkami vody.

Jana Zlámalová

27. 6. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Víno, po kterém nikdy nebolí hlava

Zjednodušeně řečeno – čím sladší víno, tím vyšší obsah siřičitanů. Ty mohou vadit citlivějším jedincům a způsobovat bolení hlavy. Výjimkou jsou tzv. autentická vína, poznáte je i podle velkého písmene „A“.

Petr Havel

23. 2. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jak připravit bombardino, aby nechutnalo jako pudink

Každý, kdo někdy vyrazil lyžovat do Itálie, se tam bezpochyby setkal s tamní velmi oblíbenou specialitou zvanou bombardino. V různých variantách se podává na sjezdovkách celého světa a příprava bombardina je možná i doma. Zkuste recept.

Jana Zlámalová

21. 2. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kde se pálí slavný gin

Každá palírna přidává do ginu vlastní směs rostlin. Poměr a složení je vždy tajemstvím výrobce a také důvodem, proč každý gin chutná trochu jinak. Proslulý Bombay Sapphire společnosti Bacardi není výjimkou.

Jana Zlámalová

2. 2. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Proč rozhodně nepít alkohol venku na mrazu

Jednoho panáčka na zahřátí a druhého, aby mu tam nebylo smutno… Raději to s tím alkoholem v těchto třeskutých mrazech nepřehánějte. Jeden panák vás možná zahřeje, ale druhý a další rozšíří cévy a vy tak snáze prochladnete.

Redakce

9. 1. 2017 15:55
Doba čtení: 2 minuty

Jak správně otevírat sekt

Jen se správnou přípravou si můžeme vychutnat „bublinky“ v jejich plné kráse. Lahev sektu je potřeba pořádně vychladit, ale nikdy ne zmrazit. Otevíráme ji tak, že točíme lahví, nikoliv zátkou. Tyto a další triky prozradí sommelier David Král.

Redakce

30. 12. 2016 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Správná pálenka se má prodávat v čiré lahvi

Spotřeba ovocných destilátů – lidově slivovic – každoročně celkem logicky roste v období Vánoc a oslav Nového roku. Produktů tohoto typu je na trhu celá řada, problém ale je, jak poznat ty pravé, čichu, chuti a zažívacímu ústrojí lahodící.

Petr Havel

30. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

7 mýtů o sektu. Do mrazáku jej nedávejte

Sekt je nejlepší z mrazáku? Ne. Čím větší jsou bublinky, tím lépe? Ne. Sekt se otevírá otáčením korku? Ne. Jaké časté chyby děláme při podávání šumivého vína?

Redakce

27. 12. 2016 11:00
Doba čtení: 4 minuty

Zaměstnanci Tesca se učí, jak neprodávat alkohol nezletilým

„Člověče, nezlob se!“ (když tě požádáme o prokázání, že je ti více než osmnáct let), vyzývá projekt zaměřený na zodpovědné pití alkoholu. Nově proškolí zaměstnance prodejen Tesco.

Redakce

27. 12. 2016 8:00
Doba čtení: 2 minuty

Lze alkohol pít zodpovědně a s rozumem?

Již delší dobu probíhající kampaň ALKOHOL ZODPOVĚDNĚ je podle mne přímým důkazem o naprostém selhání autorit ochrany veřejného zdraví v naší společnosti.

Jan Vavrečka

21. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 11 minut

7× ženy a alkohol: Proč baba snese míň než chlap

S doc. Jaroslavem Zvěřinou, předsedou Sexuologické společnosti, o tom, jak konzumovat alkohol zodpovědně. A kdy raději vůbec.

Lenka Krbcová

29. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jan Pirk: Alkohol je dobrý sluha, ale zlý pán

Alkohol zodpovědně – to je název kampaně, která se v letošním ročníku zaměří zejména na děti a mládež. Co si o fenoménu alkoholu myslí čtyři odborníci?

Redakce

18. 5. 2016 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Vědci: Zrak po otravě metanolem není ztracený

Zrak lidí, kteří přežili otravu metanolem, se postupem času zlepšuje, ukázala studie. Vědci zjistili, že zrakové funkce se u většiny pacientů po roce a půl od otravy vrátily k normálním hodnotám. Platí to však jen pro mírně a středně těžkou otravu metanolem.

Redakce

18. 4. 2016 10:50
Doba čtení: 3 minuty

Návrh zákona o návykových látkách zavádí v ČR plíživou prohibici

Snahy politiků a sociálních a potravinářských inženýrů nabývají v poslední době na nebývalé intenzitě. Chystá se další z řady zákonů, který považuje všechny prodejce alkoholu za zločince, konzumenty za alkoholiky a do společenského života zavádí plíživou prohibici.

Petr Havel

8. 3. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Levnější pivo? Babiš neví, co činí

Pivo levnější než voda? V zemi, která drží první příčku v konzumaci alkoholu mezi dětmi v Evropě? Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor, reaguje na návrh Andreje Babiše.

Jindřich Vobořil

29. 1. 2016 17:06
Doba čtení: 2 minuty

Test: Třetina alkoholtesterů nefunguje, jak má

Spoléháte na alkoholtester, když jste lehce požili a poté se chopili volantu? A není lepší alkohol raději úplně vynechat, vždyť alkoholtestery jsou stejně dost nespolehlivé, jak zjistil dTest.

Redakce

26. 1. 2016 11:56
Doba čtení: 3 minuty

Funguje vůbec protialkoholní léčba? Pětina klientů se po roce vrací

Do protialkoholní léčebny se už po roce vrací pětina klientů, ukázala aktuální analýza VZP. Celkem přitom za péči o své klienty v protialkoholních léčebnách loni zaplatila skoro 91 milionů korun.

Redakce

17. 12. 2015 13:03
Doba čtení: 2 minuty