Hlavní navigace

alergie

Už kvete olše, líska a topol. Co nejvíc pomůže alergikům?

Období, které nejvíce trápí alergiky, právě začalo. Proč s alergií bojují i ti, kteří dvacet, třicet let svého života žádné obtíže neměli? A jak mohou zmírnit alergické reakce?

15. 3. 2019 17:40
Doba čtení: 3 minuty

Prof. Pohunek: Není normální, když dítě dlouho kašle

ROZHOVOR – Děti, ale ani dospělí, nemají dlouhodobě kašlat. Pokud například po viróze kašel přetrvává další týden či dva, i když již všechny ostatní příznaky odezněly, měla by se tomu věnovat pozornost. „Mnohdy jde o známky astmatu. Nejčastěji se nemoc objeví kolem třetího až čtvrtého roku,“ říká prof. Petr Pohunek.

Doba čtení: 13 minut

Výplach nosu: konvičkou ano, hadičkou ne

Slouží k proplachování nosních dutin, a to při běžném nachlazení, zánětu dutin i dlouhodobých potížích, například alergické rýmě. Říká se jí konvička néti či jogínská konvička, doporučují ji ale i západní lékaři. Je bezpečná, na rozdíl od jiné techniky, tzv. sutra néti, kde hrozí riziko poranění.

4. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Internet za anorexii nemůže, zjistili psychologové

Chorobné hubnutí, poruchy příjmu potravy a jejich souvislost s internetem. To je jedno z témat, kterým se věnují vědecké týmy. Přinášíme pravidelný přehled novinek.

15. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

HA mléka nemají opodstatnění, říká výživářka

Potravinové alergie, a speciálně alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM), trápí nejedno dítě i dospělého. Co alergie ovlivňuje a jak se jim můžeme vyhnout?

6. 9. 2018 8:00
Doba čtení: 4 minuty

Lék na alergii: Varování před závažným zdravotním rizikem

Státní ústav pro kontrolu léčiv upozorňuje na závadu v jakosti léčivého přípravku, která může být velmi nebezpečná. Jedná se o lék v injekčním peru.

Doba čtení: 1 minuta

Za sluncem s homeopatií: Jaká pomůže při alergii?

Svědění, zarudnutí až drobné puchýřky. Kůže může na slunce reagovat i jinak než jen zbarvením krásně dohněda. Potíže pomohou zmírnit některé homeopatické léky.

Doba čtení: 3 minuty

Datum spotřeby na kosmetice mnohdy chybí. Kdy už je zkažená?

Z obalu kosmetiky obvykle nelze jednoduše vyčíst datum spotřeby. Jak poznat, že kosmetický výrobek není v pořádku, ať už nově zakoupený, nebo skladovaný nějakou dobu doma?

18. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 8 minut

Léčba alergií vyžaduje individuální přístup a zdravý rozum

Alergie je celoživotní, ne zcela vyléčitelné, ale dobře léčitelné onemocnění. Méně se ví, že souvisí i s psychikou. „Stres, vztek nebo strach vedou ke vzniku či zhoršení projevů alergózy,“ říká zkušená alergoložka Jana Wankatová. Lidé někdy mají tendence zacházet do extrémů.

23. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 10 minut

Nové oblečení není nikdy úplně nové. Co všechno skrývá?

Je neuvěřitelné, co všechno je možné najít na nově zakoupeném oděvu. Kromě běžných otisků rtěnky nebo make-upu třeba i stopy exkrementů. Dost dobrý důvod pro to, veškeré zakoupené oblečení před použitím pečlivě vyprat.

Doba čtení: 4 minuty

Pylové alergeny se kombinují s alergeny v potravinách

Na zhoršení stavu alergiků se podílejí nejen pyly, ale také jídlo, zvláště dojde-li ke zkřížené alergii, tedy reakci pylových alergenů a alergenů ze stravy. Které potraviny nebrat na piknik?

Doba čtení: 3 minuty

dTest našel v cyklosedačkách rizikové chemikálie

dTest testoval dětské cyklosedačky a kromě testu bezpečnosti ho zajímal i obsah nežádoucích chemických látek v použitých materiálech. Jak si osmnáct cyklosedaček vedlo?

16. 4. 2018 19:55
Doba čtení: 2 minuty

23 druhů kosmetiky, které se raději vyhněte

Nebezpečnou a padělanou kosmetiku prodávají e-shopy, tržiště i kamenné prodejny. Je libo světové značky? Žádný problém – pokud vám nevadí neznámé složení a látky, které vyvolávají alergie a kožní problémy.

Doba čtení: 1 minuta

dTest: Proč je lepší mýt nádobí v rukavicích?

Ve dřezu plném bublin denně smáčíme ruce a vůbec netušíme, že saponáty určené k mytí nádobí obsahují kontaktní alergeny, které by mohly u citlivých osob způsobit podráždění pokožky.

Doba čtení: 1 minuta

Jak bojovat proti alergii na pyl? Častým mytím obličeje i vlasů

Pylové alergie trápí stále více lidí. Na vině je ztráta imunologické tolerance. Tedy změny mikrobiomu, ale i změny ve způsobu přípravy potravin i nárůstu počtu císařských řezů, kdy dítě neprochází „správným“ mikrobiálním poševním prostředím.

Doba čtení: 2 minuty

Těžká reakce na bodnutí hmyzem přijde do několika desítek minut

Lékařskou pomoc kvůli žihadlu či bodnutí jedovatým hmyzem vyhledají každoročně tisíce lidí. Většinou si ale můžeme poradit sami, nebezpečí hrozí hlavně alergikům a lidem s atopickým ekzémem.

7. 8. 2017 11:47
Doba čtení: 3 minuty

Klíšťata mají na svědomí alergii na maso

Dosud si nikdo nedával do spojitosti náhlou nechuť na maso či nevolnost po jeho konzumaci a předchozí kousnutí klíštětem. Podle nového objevu spolu mohou souviset.

11. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Homeopatka varuje: Samoléčba je u potravinové alergie nemožná

Vyrážka po jahodách? Zvracení po banánech, nebo dokonce anafylaktický šok po snědení ořechu? Kde se bere potravinová alergie a co na ni říkají lékaři-homeopaté?

Doba čtení: 3 minuty

Mléko a „nemléko“: živočišné versus rostlinné

Rostlinné nápoje v mnoha receptech nahrazují kravské mléko. Je to móda, ale také důsledek potravinových alergií a intolerancí. Jaké jsou výhody a nevýhody mléka a „nemléka“?

Doba čtení: 4 minuty

5 častých domácích alergenů a jak nad nimi vyzrát

Pokud jste se domnívali, že s alergeny přijdete do kontaktu pouze venku, tak mylně. Kromě hrozby z pylu byste se měli mít na pozoru i před domácími mazlíčky, roztoči, šváby či plísněmi.

16. 6. 2017 11:03
Doba čtení: 5 minut

Sluneční alergie: I jarní slunce umí kůži potrápit

Až pětině z nás znepříjemní teplé jarní dny, na které jsme tak dlouho čekali. Sluneční alergie si vybírá hlavně ženy. A když už se jí na jaře vyhneme, dovolená u moře to bohužel obvykle „jistí“.

19. 5. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Prevence astmatu: Nepodávat paracetamol a antibiotika v prvním roce života

Přirozený porod a kojení lékaři doporučují jako možnou prevenci astmatu a alergií. Špatný vliv naopak má mít tabákový kouř a určité léky. „Pro děti je kritické období těhotenství, kojenecký a batolecí věk,“ říká Bronislava Novotná z Fakultní nemocnice Brno.

Doba čtení: 3 minuty

Tradiční čínská medicína umí řešit alergie, říká lékařka

Roky se věnovala chirurgii, pak přešla k tradiční čínské medicíně. „Jsme schopni příznaky alergie zmírnit, nebo případně úplně zastavit,“ popisuje Štefánia Ebenová. K léčbě kořene nemoci přistupuje až po odeznění akutních projevů.

Doba čtení: 2 minuty

Rouskovaný pyl nejlépe využijeme naložený do medu

Rousky jsou vysušená zrna pylu. Tzv. rouskový, rouskovaný nebo také květový pyl je mnohem menší alergen než pyl volně poletující vzduchem. Ještě lepší je pyl perga.

19. 4. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Alergii lze diagnostikovat již u ročního dítěte

Pro alergie je typické, že byť se čím dál více daří dostat jejich průběh pod kontrolu, jejich výskyt narůstá. A že i když se znalosti o nich prohlubují, bují vedle nich jako plevel i představy zastaralé a mylné.

Doba čtení: 16 minut

Jaký homeopatický lék zmírňuje alergické reakce?

Pylová alergie není banální záležitost – bez léčby může způsobovat výraznější vyčerpání, únavu a další komplikace. U lehčích projevů můžete vyzkoušet homeopatickou samoléčbu, což platí i v případě kopřivky.

Doba čtení: 3 minuty

Alergik má chodit ven po dešti

Už vám to „kvete“ a kýchání je na denním pořádku? Příznaky alergie hodně ovlivníte vhodným režimem. Což ale neznamená, že byste je neměli řešit s lékařem.

15. 3. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Když nic nekvete, alergie vyvolávají roztoči, plísně, zvířata i chlad

Alergie neútočí jen na jaře a v létě. Jaké jsou nyní v zimě nejčastější a co proti nim můžeme dělat?

Doba čtení: 5 minut

Zvlhčovač vzduchu nevybírejte jen podle designu

Trápí vás častá rýma nebo suchý kašel? Možná zvažujete nákup zvlhčovače vzduchu. Nabídka na trhu je široká. Dejte si ale pozor, některé přístroje pod sebou zanechávají loužičku. Podle čeho vybírat a je lepší volit s ionizátorem?

5. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Pylové zpravodajství: nejsilnější alergeny jsou pryč (aktualizováno 13. 9.)

Pylová sezóna nejsilnějších alergenů, pylů trav a pelyňku, skončila. V ovzduší se v malém množství vyskytují pylová zrna silně alergenní ambrózie, dále pyly jitrocele, kopřivy, merlíkovitých a spóry vzdušných plísní.

13. 9. 2016 20:17
Doba čtení: do minuty