Hlavní navigace

Zatracované žabky mohou nohám naopak pomoci

Tereza Víchová

Bezkonkurenčně nejoblíbenější letní obuv, ale hned po podpatcích nejčastěji zatracovaná pro svou nezdravost. A co když na tom žabky přece jen nejsou tak zle? A dokonce mohou být součástí terapie?

Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Vietnamky, flip-flop, plážovky nebo ťapky jsou staré 3500 let a původ mají v Asii. Při procházce Prahou je také budou mít na nohou všechny Japonky a Číňanky klidně celý den. My Evropané máme ale úplně jinou nohu a styl chůze. Přesto se z bot „k bazénu“ stala masová záležitost a gumu jako hlavní výrobní materiál doplnila kůže, korálky a kamínky, občas i klín, a z žabek se cestou z Asie přes Ameriku až k nám stala masově oblíbená obuv. Jak je to s tím ničením nohy?

GALERIE: Jak správně chodit v žabkách

Známá proti

Nedodají nohám žádnou oporu, zatěžují klenbu, deformují chodidlo. Namáhají Achillovu šlachu, nepřiměřeně i prsty na nohou, hrozí z nich drápovité prsty. Odhalená noha trpí ve větru a vysušuje se nepřiměřeně i kůže na ní. Dost důvodů vyděsit se a žabkám se raději vyhnout.

„O žabkách obecně platí, že to jsou takzvaně boty k bazénu a na kratší příležitosti,“ potvrzuje fyzioterapeutka Mgr. Renata Větrovská (www.centrumzdravehopohybu.cz). „Rozhodně bych je ale nezatracovala jako nejhorší možnou obuv, třeba boty s úzkou špičkou a podpatkem mají na nohu mnohem horší vliv.“

Co ta naše noha chce (a žabka jí to dá)?

Základem správné chůze a prevence všech problémů s nohama i zády je dobře zaktivovaná noha. Potřebuje prostor a možnost, aby svaly pracovaly – podílejí se totiž na vytváření podélné a příčné klenby. V úzkých botách tohle všechno nejde a noha nemá správné předpoklady pro správné fungování: „Pak se noha postupně deaktivuje, dojde ke spadnutí klenby, těžkým a nepružným dopadům, velkým otřesům a bolestem kolen, kyčlí, zad, a to i hrudní i krční páteře, nebo dokonce k bolestem hlavy,“ vysvětluje fyzioterapeutka. „Žabka dává noze jednu z důležitých věcí – prostor pro prsty. A navíc ji nutí být aktivní, protože bez toho by nám spadla z nohy.“

Samozřejmě ale musíme brát v úvahu, že přidržovat prsty botu příliš dlouho při nošení celý den znamená vytvářet si nový (špatný) stereotyp chůze. Nutit prsty chvíli k aktivitě je ale dobrá forma cvičení, která je nejlepší prevencí plochých nohou, halluxů (vbočených palců) a dalších civilizačních potíží.

Lepší žabky než pantofle

Existují dva (špatné) styly chůze v žabkách. První se dá nazvat jako píďalka – ohýbáme všechny prsty, abychom botu udrželi a nespadla. Druhý je i slyšitelný – šoupání celým chodidlem. O nezdravosti obou dvou se netřeba detailně zmiňovat.

„Každopádně je ale první možnost méně škodlivá než ono šoupání, ke kterému nás mimochodem ještě více svádí nošení pantoflí s jedním páskem přes nárt,“ upozorňuje Renata Větrovská. „Žabka nohu aktivuje, což většině z nás jen prospěje. I když správný impuls pro krok není o aktivaci prstů, ale děje se formováním příčné klenby v okamžiku odrazu, tedy aktivní je oblast nad prsty.“ 

„Terapeutické“ žabky?

A odtud plyne i možné terapeutické využití žabek. Je téměř nemožné, abychom v nich chodili „správně“ nějakou delší dobu, noha si postupně uleví, jak potřebuje. Pokud jste ale zvyklí cvičit své prsty i nohy, večer je třeba masírovat a předcházet tak kromě únavy materiálu po dlouhém dni třeba zmiňovaným civilizačním nešvarům, choďte v žabkách pár minut každý den. Ale tak, jak máte:

„Měli bychom se pokusit nedržet žabky na nohou za pomoci skrčení všech prstů. To při delším nošení naopak vede k potížím – od bolestí až ke drápovitým prstům. Botu udržíme zdravě činností příčné klenby, stažením přednoží tedy oblastí bříšek prstů, což je poměrně obtížné,“ radí fyzioterapeutka . „A pak mohou žabky sloužit skutečně terapeuticky třeba jako prevence ploché nohy.“

K pár minutám chůze v žabkách pak přidejte sbírání mincí nasátím příčnou klenbou (ne pohybem prstů) a trénink pro chodidla máte pro dnešek za sebou.

Zdravotní žabky? Marketingový tah

Jakékoliv klasické žabky tak můžete využít ke cvičení, jinak si je ale nechte opravdu jen k bazénu, do sprch v posilovně a na přeběhnutí zahrady (což je ale zdravější udělat naboso). Jestli se nechcete vzdát pocitu volných prstů a nepotící se nohy, pro kterou je tahle obuv tou nejoblíbenější na světě pro letní měsíce, zaměřte se na správný výběr:

„Ideální je, když mají žabky navíc jeden pásek přes nárt a další kolem paty,“ doporučuje fyzioterapeutka. „Takové nám dovolují používat nohu správně, zajišťují pohodlí a volnost prstů jako žádné jiné boty.“

Až budete hledat „ty své“, narazíte při tom možná na termín „zdravotní žabky“. Lišit se budou tím, že místo stovky vydáte až tisícovku a dočtete se třeba o zdravotní stélce, která tlumí nárazy paty.

„Když jsou nohy takzvaně funkční a naučíme se dobře chodit, dokážou si nárazy tlumit samy. Většina inzerovaných zdravotních bot včetně zdravotních žabek neřeší příčinu problémů s nohama, mohou případně jen trochu ulevit a hodí se pro delší využití. Jinak ale fungují jen jako berlička,“ uzavírá Radka Větrovská. „Mnohem více prospěje noze každodenní cvičení, žádné sebedražší boty ji nezachrání.“