Hlavní navigace

Září je měsícem biopotravin. Co to pro nás znamená?

Autor: Photl.com
Redakce

Ministerstvo zemědělství podporuje produkci biopotravin, ať už propagací ekologického zemědělství, nebo akcí, jichž se čeští bio zemědělci účastní. Zde jsou ty nejzajímavější.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Září je Měsícem biopotravin, jeho cílem je propagovat nejen biopotraviny a ekologické zemědělství, ale také akce, které pro své návštěvníky připravili farmáři, obchody s biopotravinami i neziskové organizace. Mottem letošního ročníku je: Držte se biokvality.

Bio produkce v Česku roste

„Měsícem biopotravin každoročně podporujeme na šedesát akcí týkajících se ekologického zemědělství a biopotravin. Lidé tím, že kupují a konzumují biopotraviny, chrání své zdraví a zároveň přispívají k lepšímu životnímu prostředí. Zejména v posledních letech si více všímají kvality potravin i vlivu zemědělství na životní prostředí a mnozí z nich už cíleně vyhledávají bio výrobky. I proto Ministerstvo zemědělství usiluje o to, aby měli ekologičtí zemědělci i potravináři co nejlepší podmínky ke své práci. Stabilně je podporuje prostřednictvím Programu rozvoje venkova 2007–2013,“ říká ministr zemědělství Petr Bendl.

Čtěte také: Reakce: Informace o pesticidech v bio medu jsou zavádějící

Na téměř 483 tisících hektarech za loňský rok hospodařilo 3920 zemědělců. Vzrostl také počet producentů biopotravin, a to z 626 v roce 2010 na loňských 646. Nejčastěji se u nás v biokvalitě zpracovává maso, mléko a mléčné výrobky, zelenina, ovoce a pekařské, cukrářské a další moučné výrobky. Významně také stoupl počet registrovaných výrobců bio vína, na celkových sedmdesát sedm.

Proč jíst bio?

Biopotraviny na rozdíl od klasických potravin neobsahují chemická aditiva, konzervanty, stabilizátory a umělá barviva. V klasických potravinách je povoleno používat zhruba 320 přídatných látek, v biopotravinách je to pouze padesát pět přídatných látek. Jde o látky přírodního původu, nebo o jednoduché minerální a organické látky. Biopotraviny mají vyšší obsah vitamínů, zejména vitamínů C a E, vyšší obsah minerálních látek). Ekologicky vypěstovaná zelenina má nižší obsah dusičnanů až o 50 % a nižší obsah pesticidů o více než 90 % v porovnání s konvenční zeleninou. 

Zdroj: Tiskové materiály Ministerstva zemědělství

Základním dokumentem pro rozvoj ekologického zemědělství je Akční plán České republiky, což je základní dokument pro rozvoj ekologického zemědělství; plánuje do konce roku 2015 dosáhnout 15% podílu výměry zemědělské půdy. Akční plán zahrnuje také navýšení české bioprodukce na minimálně 60 %.

Čtěte dále: Podpora lokálních potravin v řetězcích je žádoucí. Rozhodne spotřebitel

Kde se u nás propaguje bio?

Na podporu českých bioproducentů vznikla akce s názvem Měsíc biopotravin, která právě začala. Pokud zavítáte na stránky www.mesicbiopotravin.cz, můžete si v tamním kalendáři najít akci, která tyto české zemědělce podporuje. Jedná se převážně o trhy, ochutnávky v prodejnách či samotné návštěvy ekofarem. Už třeba tuto sobotu, 8. září budete moci zavítat na kozí biofarmu DoRa v Ratibořicích, případně 22. září vyrazit do Biopekárny Zemanka v Oříkově u Sedlčan. Zde bude i Vitalia.cz, která vám následně zprostředkuje tamní atmosféru a vyzví pro vás, jak se vyrábějí biosušenky. Chybět nebude ani bohatá fotogalerie, takže pokud se do Sasova nechystáte, informace z první ruky budete mít na našem serveru.

Čtěte také: Co je na farmářských prodejnách tak extra?

Pakliže jste ještě neochutnali biovýrobky a neměli tak šanci pocítit rozdíl ve srovnání s konvenčně prodanými výrobky, vydejte se do Uherského Hradiště. V tamní Krajince zdravé výživy po celé září probíhají ochutnávky bio výrobků.

Další ze zajímavých akcí pod hlavičkou měsíce biopotravin je Olomoucký BIO jarmark. Koná se 29. září na Horním náměstí v Olomouci a svým návštěvníkům představí tuzemské pěstitele, výrobce a prodejce certifikovaných produktů. Zajímavostí je i představení specifických výrobků z bioprodukce a následné seznámení veřejnosti s výhodami jejich používání. 

Přečtěte si také: Vitalia.cz spouští nové farmářské trhy

A nádavkem…

Novinkou pro tento rok je rozšíření soutěží pro spotřebitele na webových stránkách. Každý všední den v září budou mít soutěžící možnost vyhrát hodnotné ceny od partnerů akce, mj. slevy do obchodů s biopotravinami nebo na různé ochutnávky.