Hlavní navigace

K čemu je dobrý výživový poradce?

Autor: SXC
Ivan Mach

Jedna chce zhubnout, druhý nabrat svaly, jiný má zdravotní potíže a tuší za nimi svůj oblíbený zvyk vyluxovat o půlnoci ledničku… Začnou přemýšlet o tom, co jedí, a hledat odborníka.

Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Důvodů, pro něž začneme uvažovat o tom, co jíme, může být celá řada. Někomu jde o figuru, jiný potřebuje podávat lepší výkony v práci, další se chystá zdolat Mont Everest. Těžce fyzicky pracující pociťuje únavu těla, kancelářská krysa má problémy s trávením… Začneme hledat někoho, kdo tomu rozumí a poradí. Ale kde?

Místo odborníka piksla s dietou

U nás zatím odborní poradci „přes výživu“ úplně běžní nejsou. Proč, když potenciálních klientů, kterým už nestačí knížky a články o výživě či dobře míněné rady instruktora ve fitcentru, musí být už celá armáda? A tam, kde je poptávka, by měla přece být i nabídka.


Autor: SXC

Asi to bude tím, že poptávka po výživových poradcích nebývá dobře formulovaná. Že není společenská, jak říkají sociologové, a že ji není hlasitě slyšet. Je to vskutku tak – člověk se často stydí zeptat, poradit s odborníkem a uchyluje se k neosobnímu řešení, které je po ruce. Vždyť přece stačí zaplatit za „pikslu“ s dietou, prostudovat návod a pár týdnů skutečně hubnout, než zjistíte, že jste se octli v bludném kruhu, trefně označeným jako jo-jo syndrom. Nebo si koupit permanentku do fitcentra, oddávat se nadšeně aerobiku, saunování a solárnímu opalování. Vždyť úspěch se určitě musí dostavit, a to velmi rychle, aniž byste museli držet svůj jídelníček pevně pod kontrolou. Hlavně že máte pod kontrolou svoje tělo!

Jste vůbec schopni sami kontrolovat něco tak bytostně spjatého s vaším egem, tradicí, výchovou, prostředím a zaměstnáním, jako je váš jídelníček a stravovací návyky? Pokud si nejste jistí, u koho hledat radu?

Aby vám to bylo hned od začátku jasné – autor tohoto příspěvku JE výživový poradce. A pokusí se na příkladu potenciálního zájemce o změnu stravovacích návyků vysvětlit, co jeho odbornost a služba obnášejí. Co je tedy poradce pro výživu zač, s čím vám může pomoci, v jakých případech se na něj obrátit a kde ho hledat.

Chci něco změnit – kdo mi poradí?

Dietní sestra nebo nutriční terapeut je bytost, kterou někde za zdmi jen tuším, když ležím v nemocnici. Asi dokáže sestavit žlučníkovou dietu, a nejenom ji. Ale proč tedy proboha v nemocnici vaří takové blafy? Proč mi tam všechny návštěvy nosí bez vyzvání spousty ovoce a minerálek, jako by tušily, jak málo mi přeslazený čaj a mastné rozvařené zelí vyhovují?

Slyšel jsem dietní sestry z velkých pražských nemocnic mluvit párkrát o zdravé výživě v rádiu. Poslouchalo se to pěkně, což o to. Ale proč se tedy v nemocnici tak strašně vaří? A proč je dole v nemocničním bufetu taková fronta pacientů, přestože na pokoje nosí jídlo 4× denně?

Univerzální rady na míru? Těžko

Knížka o výživě, to je dobrý poradce. Musí umět uspokojit několik tisíc čtenářů a pomoci jim vyřešit jejich stravovací problémy. Tabulky, vzorce a vzorové jídelníčky v ní platí pro všechny! Anebo přece jen pro mě platí něco jiného, co selhává u jiných? Umím se natolik dobře pozorovat a vím, co mám na sobě vlastně sledovat, abych se nějak vyčlenil, či naopak správně zařadil mezi ty tisícovky čtenářů, jímž je knížka určena?

Tuhle jsem seděl s kalkulačkou v ruce a mezi jednotlivými jídly počítal jejich výživové hodnoty z tabulek v příručce zdravé výživy. Samé gramy, proboha i mikrogramy (co to je?), a kalorie, dokonce desetinná místa, s nimiž jsem měl odjakživa problémy. Protože příručka radila, abych jedl 6× denně, nic jiného kromě jídla a počítání jsem tehdy už nestihl. S jistotou, že teď už konečně vím, co jím a že mám svoje menu pod kontrolou, jsem knížku odložil.

Jaké však bylo moje překvapení, když jsem si po čase koupil jinou příručku! Výživové hodnoty vůbec „neseděly“ a údaje o některých potravinách, zrovna těch, které jsem měl na jídelníčku nejčastěji, tam úplně chyběly. Tak to tedy ne, řekl jsem si, tudy cesta asi nepovede, a začal jsem záměrně ignorovat každotýdenní invazi kuchařek a dietologických příruček na knihkupecké pulty.

Svalovcem snadno a rychle (a draze)


Autor: SXC

Instruktor ve fitcentru, kam jsem začal chodit, abych si vylepšil postavu, se zpočátku zdál být tím nejlepším řešením. Blahosklonně vyslechl mé problémy mezi výdejem klíčků od šatnových skřínek a inkasem vstupného od návštěvníků, což měl zřejmě v popisu práce na prvním místě. Potom pokýval hlavou a začal lehce sypat z rukávu názvy přípravků v angličtině, které zaručeně vyřeší moje problémy. Více svalů a méně tuku? Na to máme perfektní gainer (rozuměj „nabírač svalů“) a burner (rozuměj „spalovač“). A ještě boron (rozuměj bór) a chromium (rozuměj chróm), skoro jako při zušlechťování oceli.

Zatočila se mi z toho „zušlechťování hlava“, ale příslib, že to bude fungovat i na mne, jako to funguje u všech návštěvníků fitcentra, kteří si to přede mnou koupili, mě zahnal k nejbližšímu bankomatu. Tam bohužel moje nadšení skončilo. Zjistil jsem totiž, že bych na doporučený balík přípravků musel vlastnit aspoň diamantovou platební kartu.

Diners_Vanoce2019

Vím, co chci?

Hledám odborníka, který mi bude umět nejen poradit, ale také vzít záruku za výsledky svých rad a návodů. Nestačí však jen hledat, ale musím vědět, co hledám. Pomohl mi nečekaně jeden známý, který žije v Mnichově. „Podívej se, když víš, koho hledat, tak ho určitě najdeš. Dej si inzerát! U nás jsou plné noviny nabídek takových Diät-Beraterů.“ Vyzvídal jsem, co takový poradce nabízí. Jak seznam narůstal, začal jsem v duchu počítat, jestli na takového poradce, i když ne z Bavorska, budu vůbec někdy mít. Známý mě dorazil, když sebevědomě prohlásil, že u nich to jde někdy na pojišťovnu.

Čeští poradci mají svoji Alianci výživových poradců řídící se etickým kodexem, chodí na kurzy poradenství pořádané už od roku 2004 a vzdělávací semináře akreditované touto odbornou aliancí.

Jaké služby by tedy měl umět poskytnout i český poradce?

  • Ušít můj dlouhodobý jídelníček, den po dni, jídlo po jídle a chod po chodu, na míru právě mně. Zohlednit přitom můj zdravotní stav, věk, rodinný život, možnosti v zaměstnání, chuťové návyky a v neposlední řadě i obsah mojí peněženky. A hlavně mít na mysli cíl, kterého chci zlepšeným stravovacím režimem dosáhnout (zhubnout, přibrat, podávat lepší výkony v práci či ve sportu atd.).
  • Připravit mi speciální jídelníčky pro případ dovolené, nedej Pánbůh podle diagnózy lékaře v případě nemoci či pro případ, že se rozhodnu hubnout poněkud radikálněji, aby mi neujel vlak kamsi, kde ho už nedohoním (obezita).
  • Dát sportovcům, hercům, těžce fyzicky pracujícím nebo modelkám taková výživová doporučení, která budou v praxi fungovat tak, že je v jejich zaměstnáních nebudou příliš omezovat, ale naopak podporovat.
  • Umět neomylně stanovit výživové hodnoty potravin a jídel, s nimiž se našinec běžně setkává na regálech supermarketů, v hospodách i lepších restauracích, nebo na které dostal z nějakých důvodů prostě najednou chuť.
  • Vymýšlet fungující triky, jak odstranit špatné a zakořeněné stravovací návyky, které nás deformují vnitřně i navenek (např. příliš tučná a slaná strava, nevhodně rozvržená během dne, chudá na vitaminy, vlákninu a kdoví co ještě).
  • Umět nalézt kompromis mezi skutečnou potřebou energie a energetickou hodnotou naší stravy tak, abychom jedli přiměřeně svým potřebám, a ne svým chutím a návykům.
  • Poradit, jak na snížení hladiny obávaného cholesterolu v krvi (ostatně, máme ji téměř všichni v Čechách zvýšenou).
  • Vybrat vhodné a potřebné doplňky stravy (např. vitaminy a minerály), které by podpořily naše úsilí, pokud možno rozumně se chovat i při stravování, a ne takové, o jejichž „kvalitě“ vypovídá jen jejich cena nebo reklama.

Seženu takového poradce i v Čechách? Nakonec jsem ho přece jen našel. Kde jinde než na internetu. Aspoň mi svými radami neublíží!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).