Hlavní navigace

Vaginální mykóze svědčí plavání. Nejhorší je čistý bazén

Autor: Copyright © 123RF Stock Photos
Veronika Řeháková

Riziko vzniku vaginální mykózy zvyšuje řada faktorů, například hormonální antikoncepce, užívání antibiotik nebo mokré plavky a chlorovaná voda. Před mykózami nejsou ochráněni ani muži.

Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Vaginální mykóza je relativně časté onemocnění. „Lze téměř zobecnit, že většina žen ve fertilním věku se s kvasinkovou infekcí setkala. Časté je u gravidních žen, velmi často se vyskytuje po celkovém užívání antibiotik a běžná je u pacientek s celkovými závažnými onemocněními, jako je diabetes mellitus,“ říká Eva UhrováKliniky GHC Praha.


Autor: Isifa.cz

Vaginální mykóza se projevuje také nepříjemným svěděním

Vaginální mykóza je zánětlivé onemocnění pochvy, vyvolané většinou kvasinkou Candida albicans. Projevuje se hrudkovitým výtokem, zarudnutím a výrazným svěděním genitálu. Kvasinky dobře rostou ve vlhkém, teplém a kyselém prostředí. „Vaginální mykóza vzniká při narušení obranných mechanismů pochvy (kyselé pH, přítomnost laktobacila, neporušený epitel) a při oslabení imunitního systému ženy (nemoc, stres). Kvasinková infekce se může přenést i při pohlavním styku, ale daleko častěji vzniká autoinfekcí mikroorganismy, které žijí ve střevě pacientky,“ vysvětluje lékařka.

Mezi nejčastější příčiny vzniku vaginálních mykóz patří:

 • Užívání antibiotik
  Při užívání antibiotik může být vyhuben laktobacil a narušeno poševní prostředí, což dává možnost přemnožení kvasinek.
 • Hormonální substituce
  V případě užívání antikoncepce nebo hormonální substituce v období přechodu se mění hladina hormonů (podobně jako v těhotenství).
 • Cukrovka
  Nemocným cukrovkou se zvyšuje hladina cukru v krvi, která podporuje růst kvasinek.
 • Těhotenství
  Zvyšuje se hladina estrogenů a cukrů.
 • Stres
  Je velmi častou příčinou vzniku kvasinkové infekce, neboť také snižuje imunitu.
 • Zapaření genitálu
  Jde převážně o nošení nevhodného prádla a oblečení (mokré plavky, tanga, těsné kalhoty apod.), které vytvářejí prostředí vlhka a tepla.
 • Nesprávná hygiena
  Může jít o nedostatečné nebo naopak příliš časté omývání (výplachy) genitálu. Nevhodné je i používání některých mýdel, sprchových gelů či deodorantů. Některé ženy jsou citlivé i na parfémované vložky, tampóny apod.
 • Špatný způsob stravování
  Jídlo a pití ovlivňuje hladiny látek v krvi. Nedoporučuje se užívat příliš sladkostí.

Zdroj: vaginalni-mykoza.com

Katalog nemocí: Vaginální mykóza

„Dáreček“ z bazénu


Autor: SXC

Mokré plavky, desinfekce a chlor nahrávají rozvoji mykózy

Vlhké plavky splňují veškeré předpoklady pro vznik vaginální mykózy, takže vzniká ideální prostředí pro její rozvoj. Celý proces ještě paradoxně podporuje čistota bazénu a přítomnost látek, které působí dezinfekčně. Dezinfekční prostředky a chlór se při plavání dostanou do vagíny, kde mohou vyhubit některé bakterie, které jsou součástí přirozené mikroflóry a ta chrání ženu před případnou infekcí.

Aby si ženy mohly jít zaplavat, doporučují se tampóny s probiotiky. Naopak klasické tampóny nejsou vhodné, protože nasáknou vodu z bazénu a mohou vznik potíží spíše urychlit než jim předejít. Speciální probiotické tampóny správné velikosti uvolňují po zavedení do pochvy miliardy funkčních mléčných bakterií a dokážou rozvoji infekce zabránit.

Před genitální mykózou nejsou ochráněni ani muži

Také u mužů může dojít k přemnožení kvasinek a plísní, a to v oblasti žaludu a předkožkového vaku. Typickými příznaky jsou svědění, pálení, zarudnutí, otok a hromadění hlenu v genitální oblasti.

Muži mohou být také nosiči onemocnění, aniž by se u nich rozvinulo. Mykózou mohou trpět i oba partneři a opakovaně ji na sebe přenášet při styku.

Ženy, které užívají hormonální antikoncepci, sice předejdou otěhotnění, ale zvýší riziko vzniku mykózy. „Hormonální antikoncepce mění hormonální poměry v pochvě a navíc nechráněný pohlavní styk posune alkalickým spermatem pH pochvy do zásaditých hodnot a za těchto podmínek se kvasinka v pochvě snadno uchytí,“ říká Eva Uhrová.

Ani prevence není všemocná

Nemoci je vždy lépe předcházet, než řešit následky. I v případě vaginální mykózy je možné dodržovat jistá opatření. Nejúčinnější prevence vychází z toho, jakým způsobem obvykle dochází u konkrétní ženy k přemnožení kvasinek nebo plísní (viz výše). Obecná doporučení tedy mohou být: vzdušně se oblékat, zásobit se látkami s probiotickou kulturou, používat intimní gely s neutrálním pH atd. I přes to všechno však není zaručeno, že vás mykóza nepostihne.

„Prevence je obtížná, neboť nelze eliminovat kvasinky, které žijí ve střevě a přirozeně v malém množství kolonizují pochvu. U žen s chronickými obtížemi se doporučuje dlouhodobé užívání probiotik vaginálně i celkově ke kolonizaci střeva. Dále je možné užití bakteriálních lyzátů ze zahubených kvasinek, které jsou schopné nastavit imunitní systém tak, že je žena schopna se kvasince aktivně ubránit, u torpidních zánětů lze zhotovit perorální autovakcíny z vlastního výtěru, lze použít i celkové imunomodulační terapie ve spolupráci s imunologem.“

V lékárnách se nedávno objevil tzv. lyzát, který zlepšuje účinky antimykotik a snižuje riziko návratu nemoci. Obsahuje neškodné části z nejčastějších plísní, jež zmíněné potíže vyvolávají, ale i bakterií, které je doprovázejí. Pomáhá stimulovat imunitu a funguje na podobném principu jako vakcíny.

Na vývoji se podíleli odborníci z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, účinky zkoumala studie s 68 ženami ve věku 18 až 45 let. „Zaznamenali jsme u nich výrazný pokles opakovaných infekcí,“ říká Vít Unzeitig z Gynekologicko-porodnické kliniky Masarykovy univerzity v Brně.

Volně prodejné léky, nebo návštěva gynekologa?

Spousta prostředků na léčbu vaginální mykózy je k dostání volně v lékárnách. Samoléčba se jeví jako jednodušší, ovšem žena si musí být jistá diagnózou. I tak je ale lékařské ošetření nutné v těchto případech: v těhotenství, při prvním onemocnění mykózou, u mladistvých, v případě přetrvávajících potíží a při podezřelém zapáchajícím výtoku či jiném atypickém průběhu.

„Ke gynekologovi by měla žena jít na vyšetření v okamžiku, kdy volně prodejná antimykotika nezaberou, protože většina zánětů pochvy není způsobena jen kvasinkou, ale smíšenou bakteriální flórou, na kterou volně prodejné preparáty nezabírají,“ radí lékařka.

Možná jste slyšeli také o různých babských radách na mykózu, například potírání oblasti genitálu bílým jogurtem anebo aplikace jogurtu na tampon. Pro jistotu je ale lepší důvěřovat ověřeným lékařským preparátům.

TIPLI-tip-mesec

Trvalé následky nejsou obvyklé

Postihuje vás vaginální mykóza opakovaně? A bojíte se nějakých trvalých následků?

Podle Evy Uhrové jsou obavy zbytečné: „Vaginální mykóza je lokální onemocnění, které trvalé následky nemívá – kvasinka přes hrdlo děložní vzestupně neproniká. U žen s chronickými obtížemi se však může vyskytnout dyspareunie – bolesti při styku, které mohou vést k obavám z dalšího styku.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).