Hlavní navigace

V Česku trpí demencí půl milionů lidí. A bude hůř

Autor: SXC
Redakce

V Česku je podle pojišťovny Allianz půl milionu lidí s demencí a bude jich přibývat. Nikoho přitom nezajímá, jak se mají rodinní příslušníci těchto lidí a jak je to pro ně těžké.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ze studie pojišťovny, kterou má agentura ČTK k dispozici, vyplývá, že v Česku dnes žije s touto diagnózou 300 tisíc lidí. Těžkou formou demence trpí dalších zhruba 120 tisíc Čechů a každý rok jich přibývá asi 20 tisíc. Ve světě demencí trpí až 36 milionů lidí a péče o nemocné stojí asi 450 miliard eur (11,6 bilionu korun).

čtěte také: Příprava na Alzheimera

Podle studie společnosti Allianz o demografickém vývoji se počet lidí s demencí do roku 2050 ztrojnásobí, a to hlavně kvůli neustálému prodlužování věku. Bez účinných medikamentů se vyhoupne počet nemocných ze současných 36 milionů na více než 115 milionů.

Jen v Evropě se prý počet nemocných téměř zdvojnásobí z dnešních deseti na 19 milionů, přičemž 15 milionů jich bude žít v dnešní Evropské unii. „Národohospodářské náklady na toto onemocnění jsou obrovské, a pokud bereme v úvahu péči, kterou nemocným zajišťují rodinní příslušníci, mohou vystoupat na více než 450 miliard eur,“ tvrdí hlavní ekonom skupiny Allianz Michael Heise.

Hůře jsou na tom rodinní příslušníci

V České republice ovlivňují lidé s demencí podle studie osudy dalších 200 tisíc lidí, kterým starost o jejich příbuzné snižuje kvalitu života. „Je proto naprosto nezbytné posílit nejenom výzkum a včasnou diagnostiku této nemoci, ale také vývoj alternativních způsobů péče o lidi, kteří jí trpí,“ zdůrazňuje Heise.

Do budoucna se podle demografické studie změní i poměr mezi nemocnými s demencí a práceschopnými lidmi. Zatímco dnes připadají na 100 práceschopných obyvatel ve věku 15 až 64 let dva nemocní, v roce 2050 už by jich mohlo být pět.

Demence je závažná mozková choroba, zapříčiněná degenerativními změnami v mozkové tkáni (více o nemoci zde). Jejím projevem je například Alzheimerova choroba (více o nemoci zde). Většinou se projevuje u lidí nad 60 let. Příznakem je změna osobnosti, postižena bývá nejprve krátkodobá a později i dlouhodobá paměť. V České republice je ve věkové skupině 80 až 85 let jejím projevem postiženo více než deset procent populace. Současná medicína nedokáže demenci vyléčit, ani ji dlouhodobě zmírnit.