Hlavní navigace

Spíte nazí, nebo v pyžamu?

Helena Singerová

Nahých spáčů je čím dál víc. Svoje tělo neobalují žádným pyžamem, ale jen peřinou. A tvrdí: Nic lepšího a zdravějšího není. Je to pravda? Je vůbec spaní bez prádla hygienické? A mají naháči lepší sexuální život než ti v pyžamech?

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Podle statistik prý spí nahých třicet procent mužů, žen o dvacet procent méně. Hlavním důvodem, proč spát nahý, je pohodlí. „Když spíte nazí, tak se vaše tělo uvolní a relaxuje lépe a rychleji, než když spíte oblečení,“ přesvědčují na webu sleepnaked.org. Kateřina Adámková, čtyřiadvacetiletá studentka to potvrzuje a dodává: „Nahá spím již několik let. Nesnáším, když se mi pyžamo nebo noční košile během noci točí kolem těla. Možná neumím spát, nebo se příliš vrtím, ale pokaždé mě to škrtí a to je nepříjemné.“

Je pro sexuální život lepší spát nahý, nebo v pyžamu?

Rodina-Vztahy a sex-antikoncepce

Sexuologové se shodují v tom, že pokud nabízíte (zvláště ženy) nahotu partnerovi příliš často, zvykne si na ni a po nějaké době mu přijde naprosto přirozená, což může negativně ovlivnit sexuální život.

Se spaním bez pyžama je to ovšem trochu jinak. „V noci spím a partnerčinu nahotu příliš nevnímám, hlavně je schovaná pod peřinou, takže ji ani nevidím,“ svěřuje se přítel Kateřiny Adámkové a s úsměvem dodává, že když „to“ na ně přijde uprostřed noci nebo k ránu, nemusejí se zdržovat se svlékáním pyžama.

Anketa

V čem nejraději spíte?

Není nahým zima?

Nazí spáči tvrdí, že je mnohem lepší v noci trochu mrznout, než se trápit v horku. Což je také jedním z důvodů, proč spát, zejména teď v létě, nahý. Navíc je v místnosti k spánku vhodná teplota 18 – 19 °C. Pokud se přikryjete peřinou, nastydnutí se ani bez pyžama bát nemusíte. Spaní v chladnější místnosti dokonce podporuje imunitu.

Tip: Vyspěte se do růžova

Co když přijde potopa?

Možná byste klidně spali nazí, ale trochu vás děsí představa živelného neštěstí. Noční nudisté z těchto důvodů doporučují mít vždy vedle postele nějaké oblečení, které si rychle natáhnete. Třeba i v případě, že vás v noci překvapí zloděj a dodávají, že podobná překvapení se mohou přece stát i během sprchování nebo koupání a do vany se přece člověk nenoří  také v plavkách.

Proč spát nahý

 • Je to pohodlné
 • Je to přirozené
 • Spát nahý je sexy
 • Zlepšuje to imunitní systém

Proč spát v pyžamu

 • Když mě někdo v noci „překvapí“, nepřekvapím ho svou nahotou
 • Pyžamo je sexy
 • Je to hygieničtější

Čtěte také: Jak nás ovlivňuje měsíc v úplňku?

Je nahé spaní hygienické?

naha

Nahé spaní má ovšem také svá pravidla. Tím nejzásadnějším je dodržování hygieny. Člověk by měl ulehat do postele čistý a minimálně jednou týdně měnit ložní prádlo. Kůže se totiž loupe i potí neustále, tedy i ve spánku. Kožní lékařka Dermacetra plus MUDr. Dagmar Větěchová říká: „Musíme si uvědomit, že postel je místo, kde většinou trávíme mnoho času. Odloučených šupinek a roztočů se do ní během jedné noci dostane poměrně dost. Je tedy vhodné prát často jak ložní prádlo, tak i pyžama a noční košile.“ Pro spaní pak doporučuje prodyšný oděv a matrace vyrobené z materiálu, který odvádí pot. Při praní nezapomínejte na to, že roztoče ničí teploty nad 60°C. Lůžkoviny je nutné prát při této teplotě nejméně třicet minut. S hygienou souvisí i výběr materiálů a způsob jejich hygienického čištění.

Pokud nespíte v dlouhém prodyšném pyžamu, není ovšem z pohledu hygieny tak zásadní rozdíl mezi tím, zda jste úplně nazí, nebo spíte jen ve spodním prádle, například v boxerkách,  nebo v krátkém pyžamu.

Diners_Vanoce2019

Průzkum: Manažerům se kvůli ekonomické krizi krátí spánek

Pravidla nahého spaní

 • Dodržujte hygienu.
 • Často perte ložní prádlo.
 • Zatáhněte závěsy. Možná byste se divili, kolik chodí po světě voyeurů. Třeba je jedním z nich i váš soused odnaproti…
 • Pokud sdílíte domácnost se spolubydlícím, upozorněte ho na to, že spíte nahý.

Možná je váš důvod proč nespát nahý, jiný – prostě se stydíte. Také to je přirozené a není na tom nic špatného. Pamatujte ovšem na to, že tělo je po většinu dne sevřené v oděvu. Dopřejte mu ve spánku naprosté uvolnění. Pyžamo vás nesmí nikde škrtit, guma v pase nesmí působit tlak na vnitřní orgány a materiál, jak už bylo řečeno, by měl být prodyšný. To platí jak pro pány, tak pro dámy ‒  a mimochodem, na sexy nočních košilkách také něco bude.

A co vy, spíte raději nazí, v pyžamu, nebo třeba jen ve volném triku?

Foto: Agentura SXC

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).