Hlavní navigace

Názor k článku Rumunsko tlačí návrh, který by v ČR zlikvidoval pěstitelské pálenice od anonym - Prosím autora, aby si přečetl na Wikipedii velmi...

 • 8. 6. 2019 13:49

  bez přezdívky

  Prosím autora, aby si přečetl na Wikipedii velmi dobře profesionálně zpracovaný odkaz na metanol. Dovolím si citovat: Metanol vzniká i při alkoholovém kvašení, avšak nikoliv v množství ohrožujícím život (povolené množství je 12 gramů na litr).
  Čistě teoreticky by se bylo možné metanolem z pálení otrávit, ale není mi jasné, jak a hlavně proč toho v amatérských podmínkách docílit. Všechny otravy metanolem proto nikdy nesouvisely s kvašením a pálením, ale s přimícháváním nebo nebo záměnou synteticky vyráběného metanolu.
  Pokud nemám pravdu, prosím o jediný odkaz na otravu vzniklou metanolem z kvasného procesu. Léta se systematicky snažím nějaký případ nalézt, ale jsem stejně úspěšný, jako jistý mluvčí při hledání Peroutkova článku.

  Tvrzení: Jde tak o velmi aktuální problém, který má ovšem potenciál vyvolat nová rizika metanolových afér je pouze obecně oblíbený nesmysl.

  Úlohu pěstitelských pálenic vidím hlavně v osvětě a v kontrolovaném procesu pálení, takže se snížilo množství pochybných pálenek, po jejichž požití se vám chodidla sevřou v pěst.

  Další věc je, že na Novém Zélandu zvítězil v roce 1996 rozum a veškerá omezení týkající se domácího pálení bylo ze zákona o lihu vyškrtnuto, a domácí pálení bylo přilepeno ke stávajícímu ustanovení o volné výrobě domácího vína, vaření domácího piva a volnému pěstování tabáku pro vlastní potřebu, to vše bez spotřební daně. Zjistili, že správa daně je nákladnější než kolik peněz se vybere.
  K tomuto typu uvažování budeme muset v našich končinách ještě dlouho dorůstat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).