Hlavní navigace

Z droždí připravíte i škvarky a knedlíčky do polévky

Petr Havel

Droždí nemusí být zdaleka jen surovina na pečení. Díky svému složení obsahuje řadu živin a vitamínů. Z několika kostek pekařského droždí vykouzlíte pomalu celé menu.

Doba čtení: 3 minuty

I když je v kuchyni droždí tradičně využíváno především k přípravě pečiva z kynutého těsta, je jeho použití mnohem širší. A zdaleka nejde jen o známé pleťové masky a celou škálu výrobků kosmetického průmyslu využívající příznivého vlivu droždí na lidskou pleť.

Čerstvé pekařské droždí

Pekařské droždí je zdrojem řady živin a vitamínů. Obsahuje:

  • vitamín B1 (thiamin) – pozitivně ovlivňuje činnost srdeční a nervové soustavy,
  • vitamín B2 (riboflavin) – má vliv na zdravou pokožku, dobrý zrak a správné fungování trávicího ústrojí,
  • vitamín B3 (niacin) – pomáhá udržovat zdravou pokožku, příznivě ovlivňuje trávicí ústrojí a nervový systém,
  • bílkoviny – především aminokyseliny,
  • minerální látky – zvláště chrom

Zdroj: Droždí.cz

Droždí, což jsou vlastně slisované kvasinky, se i v minulosti používalo k přípravě zdravých, byť pro někoho méně chutných pomazánek, ale i do polévek, a dokonce k přípravě samostatných pokrmů. Jedním z příkladů byla někdejší „drožďová pochoutka“, kdy se droždí osmažilo na pánvi spolu s několika vejci. Poměrně známé jsou ale v současné době spíše drožďové knedlíčky do polévky, nahrazující klasické játrové knedlíčky. Méně známé jsou už ale třeba drožďové škvarky.

Čerstvé, sušené, lahůdkové

Droždí je na našem trhu několik druhů – čerstvé, sušené a lahůdkové, označované jako „Nutritional yeast“, dříve známé pod názvem „Tebi“, dnes spíše prodávané jako „francouzské droždí“. Rozdíl mezi nimi je ve způsobu skladování a použití.

Čerstvé droždí je třeba skladovat při teplotě do deseti stupňů Celsia, tedy v ledničce, naopak sušené droždí vydrží bez problémů i mimo ledničku při pokojové teplotě do dvaceti stupňů Celsia. Oba druhy obsahují živé kvasinky, takže je lze využívat standardně jak k přípravě pokrmů, tak k pečení.

Naopak v lahůdkovém droždí živé kvasinky nejsou a výrobek je navíc obohacen různými přísadami, například pro člověka potřebným chromem. Výhodou lahůdkových kvasinek je to, že nepodporují nadýmání, ale kvůli umrtvení kvasinek z něj nic neupečete – jsou ale chutnější.

TIP: S lahůdkovým droždím těsto nenakyne

Co byste měli vědět o droždí

Droždí jako takové je potravinou pro celiaky, v případě lahůdkové varianty se ale jako jedna z ingrediencí přidává ječný slad, což může být pro některé celiaky problém.

Pro používání droždí (kvasinek) v kuchyni je pak ještě vhodné vědět, že sůl kvasinky zabíjí (což je důležité hlavně při pečení), a také, že se při přípravě drožďových knedlíčků nedoporučuje používat česnek, který by překryl svou agresivní chutí jinak podstatně jemnější chuť „nečesnekových“ knedlíčků.

Ale nezůstávejme u teorie, vyzkoušejte si sami alespoň některé drožďové pokrmy.

Recepty s droždím

Polévka s drožďovými knedlíčky

Suroviny: šest kostek droždí, sůl, vejce, cibule, majoránka, nasekaná zelená petrželka (pokud nemáme, nemusí být), pepř, strouhanka, olej

Cibuli osmažíme na oleji, až zesklovatí, přidáme droždí, rozpustíme ho a osmažíme do růžova. Přendáme do misky, přidáme do ní vejce, sůl, koření, petrželku, navlhčenou strouhanku a zamícháme. Vytvoříme kuličky a dáme do polévky. Pokrájenou nebo nastrouhanou kořenovou zeleninu osmažíme na másle, zalijeme horkou vodou, povaříme, osolíme nebo ochutíme kostkou bujónu a nakonec přidáme knedlíčky. Knedlíčky můžeme použít i ve vývaru.

Falešné škvarky z droždí

Suroviny: 1 vanička sádla, 1 kostka droždí, 1–2 velké cibule

Na sádle orestujeme na kostičky nakrájenou cibuli za stálého míchání, aby byla stejnoměrně osmažená, téměř do hněda. Přidáme droždí, necháme rozpustit, stále mícháme a postupně přidáváme sádlo. Nakonec přelijeme do sklenice.

Výsledná chuť, používáme-li čerstvé nebo sušené droždí, je sice dost podobná klasickým škvarkům, ale vliv použité suroviny konečný produkt nezapře.

serial_prilohy

Komu přitom chuť droždí vadí, může si drožďové škvarky na chlebu mírně posolit, což už samozřejmě kvasinkám nevadí, a může si tak pochutnat na částečně vegetariánské verzi chleba se sádlem.

Dobrou chuť!