Hlavní navigace

Názor k článku Podmínky ochrany značky České pivo nelze měnit jako Baťa cvičky od sládek - Ředění piva sifonem: povoleno – a kritizováno Pokud se...

 • 20. 2. 2013 8:42

  sládek (neregistrovaný) ---.123.broadband9.iol.cz

  Ředění piva sifonem: povoleno – a kritizováno
  Pokud se týká další povolené (a kritizované) technologie ředění piva sifonem (technologie HGB), kdy se přidáním vody udělá z vícestupňového piva například pivo výčepní, pak je třeba vědět, že hlavním důvodem takového postupu je úspora energií. Co je ale podstatné – ředění piva snižující jeho stupňovitost zhruba o dva stupně (z „dvanáctky“ na „desítku“) prakticky vůbec nemění chuťové parametry takto vytvořeného piva.

  Ředění piva ale má své limity, a pokud by docházelo k výraznějšímu podílu přidávání vody, pak by se to na výsledném produktu samozřejmě projevilo. Nelze si tedy například představovat, že se v pivovaru uvaří dvacetistupňové pivo, a pak by se z něj vyrobila nějaká výčepní desítka. To by totiž většina konzumentů piva senzoricky zřejmě „nevydýchala“. Ale lze např. vařit 16% mladinu a ve finále z ní udělat 8% pivo jak praktikuje jedna světová pivovarská firma působící v ČR.Technologii přidávání sifonu tak není třeba démonizovat – kdyby se totiž nepoužívala, bylo by pivo opět – dražší.
  Jak autor článku vysvětlí že v pivovarech kde nepoužívaji HGB mají levnější pivo než ti co HGB používají?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).