Hlavní navigace

Pleny papírové, nebo látkové?

Autor: Copyright © 123RF Stock Photos
Veronika Řeháková

V minulosti se používaly jen pleny látkové, v 90. letech zase nastal boom papírových plen. A jaké pleny se „nosí“ nyní?

Doba čtení: 3 minuty

Mladé rodiny si dnes už snad ani nedovedou představit, jaký kolotoč zažívaly starší generace při každodenní péči o dítě. Nekonečnému vyvařování, praní, sušení a žehlení se tehdy nevyhnula žádná maminka. Zásadním zlomem byla sametová revoluce, po níž dobyly český trh papírové pleny. Nikdo nad nimi v podstatě ani nepřemýšlel a většina rodičů je začala brzy s radostí používat. Zdrženlivější postoj zaujaly jen rodiny, které na kupování plen neměly dostatek peněz.


Autor: SXC

Postupem času se o vhodnosti a doporučení používání jednotlivých druhů plen začalo více spekulovat a pleny se začaly srovnávat z různých hledisek.

Polemizovalo se a stále se ještě polemizuje o zatěžování životního prostředí, finanční otázce, komfortu používání a o vhodnosti po zdravotní stránce.

Stanovisko lékařů je důležité

Nejdůležitějším bodem je samozřejmě zdraví dítěte. Pokud by se lékaři k papírovým plenám vyjádřili jako k nevhodným, asi by je moc rodičů nepoužívalo. Většina pediatrů ale nechává volbu plen na matce, i když zpravidla doporučují alespoň v první dny po porodu dávat látkové pleny, a to kvůli správnému vývoji kyčlí. Možnou variantou je také dávat papírovou plenu a přes ni ještě jednu látkovou.

Látkové pleny bývají doporučovány ortopedy pro děti, které mají problém s vývojem kyčlí. Dneska už se rentgen dělá dva týdny po narození miminka, takže je možné včas odhalit případné vady a doporučit používání látkových plen.

Látkové bavlněné pleny jsou dobré i v případech, kdy má děťátko příliš citlivou pokožku. Je však důležité si uvědomit, že podráždění může nastat i u látkových plen vypraných v nevhodném pracím prášku. (Přečtěte si: Mýdlové ořechy: Pleny se dají prát i bez prášku)

Pleny a životní prostředí: údaje hovoří nekompromisně

Na základě údajů britské asociace Women's Enviro­mental (WEN) vyžaduje výroba jednorázových plen 3,5× více energie, dále 8,3× více neobnovitelných zdrojů a 90× více obnovitelných zdrojů než pleny látkové. Papírové pleny mají na svědomí 2,3× větší produkci odpadních vod a 60× více pevného odpadu ve srovnání s látkovými plenami. Zajímavá je i informace, že papírové pleny se rozloží až za 200 až 500 let.

Pleny z hlediska komfortu

Používání papírových plen je mnohem komfortnější. Pleny jednoduše vyměníte a vyhodíte. Nemusíte je prát, sušit a žehlit, protože slouží pouze na jedno použití.

„Vůbec si nedovedu si představit, že bych místo jednorázovek používala látkové pleny," potvrzuje paní Blanka, která je nyní na mateřské: "Kdyby to bylo pro mého syna nezdravé, samozřejmě že od jednorázových plen upustím, ale není k tomu důvod. Jednorázová varianta je i více hygienická a pro maminky je to velká výhoda.“

Příznivci látkových plen ale podotýkají, že údržba těchto plen již není tak obtížná jako v minulosti. Pleny jednoduše vypere automatka. S papírovými plenami vám však odpadá i tato práce.

Pro samotné dítě bude zajisté pohodlnější papírová plena, díky níž se může lépe pohybovat.

Pleny po finanční stránce


Autor: SXC

Vítězem v cenovém srovnání jsou jednoznačně látkové pleny. Většině maminek však pouze cenový argument nestačí a tvrdí, že za ty peníze jim komfort papírových plen stojí…

Samozřejmě záleží na tom, jak drahé a kvalitní pleny kupujete, kolik jich ve výsledku spotřebujete a jak dlouho dítě pleny nosí, takže nelze uvést přesnou sumu.

Vitalia_narozeniny

Přehledné cenové srovnání jednorázových a látkových plen je uvedeno na stránkách Baby-eshop.cz. Podle těchto propočtů vyjde cena na jedno plenkové období (tj. 2,5 roku) u jednorázových plen průměrně na zhruba 26 tisíc, kdežto u látkových plen zaplatíte v průměru cca 14 tisíc. U látkových plen jsou samozřejmě započítány i náklady na praní. 

Jaké pleny používáte vy? Jste jednoznačným příznivcem látkových nebo papírových plen, anebo je střídáte? Podělte se o svůj názor v diskusi.