Hlavní navigace

Pitahaya: vynikající plod kaktusu

Autor: Titbit
Redakce

Tzv. dračí ovoce má jemnou sladkokyselou chuť a je nízkokalorické. Obsahuje také značné množství vitamínů a minerálů. Pitahaya červená a žlutá se lehce liší v chuti i složení.

Doba čtení: 2 minuty

Pitahaya je plodem kaktusu Hylocereus undatus, často také přezdívána dračí ovoce, jelikož v čínštině se plody označují jako „ohnivý drak“, ve vietnamštině jako „zelený drak“.

Zajímavostí je, že bílé nebo žluté květy se rozvíjejí pouze v noci, odtud pochází název pro kaktus – královna noci.

Galerie: Poznejte exotické ovoce

Dračí ovoce

Pitahaya má sytě růžovou až červenou nebo žlutou barvu slupky s charakteristickými šupinovitými výrůstky, které připomínají plameny.

Dužina je bílá s černými zrníčky. U červených plodů může být dužina i sytě červená.

Chuťově nemusí být výrazná, nicméně je velice šťavnatá. Červená pitahaya je mírně nasládlá a chuťově připomínající meloun. Žlutá pitahaya chutná po angreštu nebo kiwi a je méně nakyslá. Pro zvýraznění chuti je dobré pokapat plod trochou limetkové šťávy.

Vliv na zdraví

Dračí ovoce je bohaté na antioxidanty, vitamín C a B a také vlákninu. Z minerálních látek je zastoupen vápník, pro zdravé zuby a kosti, a také železo, které pomáhá přenášet kyslík v krvi do tkání.

Červená dužina pitahayi obsahuje červené barvivo – lykopen, který snižuje riziko rakoviny prostaty. Semínka jsou zdraví prospěšná hlavně díky obsahu omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které snižují riziko kardiovaskulárního onemocnění.

Pravidelná konzumace dračího ovoce působí detoxikačně, posiluje imunitu, urychluje hojení a pomáhá při respiračních onemocněních.

Navíc pitahaya obsahuje pouze jednoduché cukry, takže je i lépe stravitelná.

Vitalia_narozeniny

Jak správně vybrat pitahayu

Nezralé plody dozrávají při pokojové teplotě, avšak jakmile je dračí ovoce zralé, mělo by se skladovat v chladu a temnu. Zralé ovoce je háklivé na otlačeniny a před konzumací je dobré jej omýt, neboť rostliny bývají ošetřené pesticidy.

Ač může pitahaya vypadat nedostupně, slupka je měkká a poddajná. Stačí ji překrojit podélně a obsah můžete vyjíst lžičkou nebo nakrájet jako meloun na měsíčky.

Seriál exotické ovoce server Vitalia.cz připravil společně se společností Titbit, dovozcem exotických pochoutek, www.titbit.cz.