O tom, že se váže ke svatému Petrovi, svědčí již samotný název květiny. Méně se však ví, že v severské mytologii šlo o bylinku zasvěcenou bohyni Freye, zatímco v křesťanství byla zasvěcena panně Marii. Odtud pramení její označení klíče panny Marie. Zároveň se odedávna věřilo, že má léčivé účinky. Kupříkladu je v této souvislosti zmíněna v Shakespearově hře Sen noci svatojánské.
Co se dozvíte v článku
Botanická charakteristika
Petrklíč neboli prvosenka jarní (Primula veris) náleží do čeledi prvosenkovitých, dorůstá do výšky 20 cm a jde o vytrvalou rostlinu. Vyznačuje se přímým, chlupatým stvolem, dále řapíkatými, vejčitými listy v přízemní růžici a žlutými květy v jednostranném okolíku.
Plodem pak je tobolka hnědé barvy, která je kratší než kalich. Rozeznávají se přitom dva druhy prvosenky, a to Primula veris subsp. veris (prvosenka jarní pravá) a Primula veris subsp. canescens (prvosenka jarní šedavá), která se častěji vyskytuje v teplejších oblastech.
S petrklíčem se lze setkat téměř na celém území Evropy, vyjma jejích nejsevernějších a nejjižnějších oblastí. Dále je ho možné spatřit v Malé Asii a na Kavkaze. V Česku se vyskytuje poměrně hojně, roste od nížin přes pahorkatiny až po podhůří. Zejména se nachází v dubohabřinách, šípákových doubravách, suchých trávnících a květnatých bučinách, přičemž obvykle kvete od dubna do května.
Petrklíč, housátka nebo nebeklíček
K prvosence jarní se váže i pár zajímavostí. Například slouží jako živná rostlina pro housenky ohroženého motýla pestrobarvce petrklíčového (Hamearis lucina). Zároveň se k ní vztahují nejrůznější lidová pojmenování, skrývá se kupříkladu pod označeními bylina svatého Petra, dnavá bylina, bukvice bílá, prvnička, housátka, nebeklíček, mrtvičná bylina, kropáček nebo Petrův klíč.
V křesťanství se pojí se svatým Petrem, který má touto rostlinkou údajně „odemykat“ jaro. Dle jedné pověsti se prvosenka měla zrodit v místech, kam si svatý Petr položil klíč od nebeské brány.
Léčíte se doma bylinkami?
Petrklíč: pěstování
Petrklíči se daří na slunných či mírně zastíněných stanovištích a v mírně kyselé půdě, silně kyselé podmínky nesnese. Vhodná pro pěstování je vlhká a dobře propustná půda, bohatá na živiny a vápník. Semena prvosenky jarní je přitom dobré vysít už na podzim, aby stihla projít přirozenou stratifikací.
Pěstování prvosenky jarní není náročné, bylinku si je možné vypěstovat i v truhlíku na balkoně. Ideální je umístit ji na chladnější místo s dostatečným světlem. Co se týče zálivky, na jednu stranu je třeba dbát, abyste prvosenku nepřemokřili, na druhou byste neměli dopustit, aby hlína vyschla, petrklíč potřebuje vlhkost. V období květu jí pak jen prospěje, pokud ji budete jednou za 14 dní přihnojovat slabým roztokem organického hnojiva.
Jestliže doma pěstovaný petrklíč hodláte následně přesadit do zahrady, počkejte s tím do odkvětu rostlinky. Po něm ji řádně zalijte, poté ji vyjměte z květináče a zasaďte do díry hluboké 13 až 15 cm. Následně ji stačí zasypat zeminou s kompostem a zalít. Obvykle se doporučuje petrklíč zasadit do skalky, trvalkového záhonu nebo poblíž jezírka.
Prvosenka jarní: sběr
Prvosenka jarní není chráněná, a tedy ji můžete bez obav sbírat. Jedinou výjimku tvoří oddenek, který by se sbírat neměl, ačkoli se v něm vyskytuje nejvíce saponinů, a to aby rostlinka mohla vyrůst i příští rok. Sbírají se hlavně květy petrklíče, jeho listy pak jen málokdy. Je třeba mít přitom na paměti, že květů byste si měli nasbírat jen tolik, kolik jich jste schopní skutečně spotřebovat.
Květy se následně suší ve stínu při teplotě do 35 ºC. I po usušení by si měly udržet žlutou barvu a oplývat medovou vůní. Je nutné je následně uskladnit v dobře utěsněné nádobě, jelikož jsou náchylné k vlhnutí. Zároveň platí, že se vzrůstající dobou jejich skladování klesá množství účinných látek.
Sbírat se rovněž může prvosenka vyšší (Primula elatior), ta ovšem v porovnání s prvosenkou jarní neobsahuje tolik účinných látek. Co se týče obsažených látek, petrklíč je bohatý především na saponiny, najdeme v něm dále také glykosidy, flavonoidy, sacharidy, vitamín C a kyselinu křemičitou.
Jaké má petrklíč účinky na zdraví?
O tom, zda má prvosenka jarní léčivé účinky, chybějí vědecké důkazy, které by tento předpoklad potvrzovaly. Přesto jde o bylinku již odedávna používanou k léčbě různých neduhů. Její květy se zužitkovávaly k posílení nervů a mozku nebo při bronchitidě. Měly zmírňovat její projevy, jako je kašel, horečka a zvýšená produkce hlenu. Dále má působit prospěšně na bolest hlavy, svalové křeče či problémy se spánkem.
Společně s jinými rostlinami, například kořenem hořce nebo květy bezu černého, má pomáhat hojit oteklé a bolestivé dutiny v důsledku sinusitidy. Díky vyššímu obsahu saponinů totiž slouží ke zředění hlenů a přispívá k jejich vykašlávání. Petrklíči se kromě toho připisují sedativní a močopudné účinky. K zakoupení je též petrklíčový olej k čištění pleti.
Ve větších dávkách může být prvosenka jarní mírně jedovatá a vést ke zvracení nebo průjmu. U některých může vyvolat alergickou vyrážku. Těhotné a kojící ženy by ji raději měly konzumovat v nižších dávkách. Zároveň se nedoporučuje lidem užívajícím léky na vysoký krevní tlak, jelikož by s nimi mohla interagovat. Jako průměrná denní dávka, kterou by se nemělo překročit, se uvádí 1 gram.
Galerie: Bylinky, které pomáhají se zahleněním
Recepty
Nejsnazším způsobem, co učinit se sušenými květy prvosenky jarní, je z nich uvařit čaj. Pokud jich máte nazbyt, můžete se pustit do výroby sirupu. Kromě sirupu je možné si připravit petrklíčové víno, udělat si z petrklíče tinkturu anebo likér.
Petrklíčový sirup
Sirupy se používají jako náhrada cukru. Mají širokou škálu využití, slouží například k oslazení nápojů, přidávají se do dezertů, ale i do zcela běžných jídel. Petrklíčový sirup lze navíc podávat jako slaďoučkou medicínu k úlevě od kašle či uvolnění dýchacích cest.
Ingredience:
- 45 g květů petrklíče,
- 400 g cukru krupice,
- 5 g kyseliny citronové,
- 900 ml vody.
Postup:
Nejprve nasbírané květy zbavíme veškerých nečistot, případně ukrytých živočichů. Poté květy vložíme do vroucí vody a na mírném ohni je vaříme zhruba 10 minut. Následně je přecedíme a květy pomačkáme, aby bylo šťávy co nejvíce. Tu přelijeme zpátky do hrnce a přisypeme k ní cukr.
Směs za neustálého míchání vaříme na mírném ohni, dokud se cukr zcela nerozpustí. V tomto momentě přidáme kyselinu citronovou. Ještě horkou tekutinou naplníme čistou skleněnou nádobu, kterou po uzavření uschováme na tmavém místě. Následně aplikujeme 3 lžičky 2× až 3× denně, u dětí se dávka snižuje na 2 čajové lžičky.
Petrklíč: čaj
Petrklíč je známou bylinkou, jež se přidává do čajových směsí. Kombinuje se například se sedmikráskou, kopřivou nebo břízou. Samotný petrklíčový čaj se používá ke zmírnění migrény, kašle nebo nachlazení. Vyznačuje se příjemně medovou chutí.
Ingredience:
- 2 čajové lžičky sušených květů,
- 250 ml horké vody,
- Na doslazení: med.
Postup:
Do hrnečku nasypeme 2 čajové lžičky sušených květů a zalijeme je vroucí vodou. Ideální je nechat čaj z prvosenky jarní louhovat přibližně 15 minut, abychom z ní vytěžili co nejvíce léčivých účinků. Poté směs přecedíme, můžeme ještě dosladit medem a máme hotovo.