Hlavní navigace

Opalování v soláriu podporuje vznik rakoviny kůže stejně jako slunění

Michaela Vydrová

„Nadměrné opalování v soláriu je stejně nebezpečné pro vznik zhoubných nádorů kůže jako pobyt na slunci. Lékaři proto nabádají, aby se lidé vystavovali obojímu druhu záření umírněně, chránili si oči brýlemi a používali ochranné krémy,“ říká kožní lékařka Jana Hercogová. Ještě před 20 lety podle ní panoval názor, že záření trubic solária nemá vliv na vznik rakoviny kůže.„Existovaly domněnky, že tato choroba vzniká kvůli tomu, že si člověk při opalování na slunci spálí kůži, zatímco v soláriu ne,…

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

„Nadměrné opalování v soláriu je stejně nebezpečné pro vznik zhoubných nádorů kůže jako pobyt na slunci. Lékaři proto nabádají, aby se lidé vystavovali obojímu druhu záření umírněně, chránili si oči brýlemi a používali ochranné krémy,“ říká kožní lékařka Jana Hercogová.

Ještě před 20 lety podle ní panoval názor, že záření trubic solária nemá vliv na vznik rakoviny kůže.„Existovaly domněnky, že tato choroba vzniká kvůli tomu, že si člověk při opalování na slunci spálí kůži, zatímco v soláriu ne, protože trubice vyzařují jiný typ ultrafialového záření. Později se však zjistilo, že má toto záření stejný neblahý účinek jako slunce a člověk si může nádor nadměrným trávením času v soláriu nádor sám vyrobit,“ uvedla Hercogová.

Upozornila, že nyní i velmi mladá děvčata navštěvují solária, aniž by byla poučena o tom, co jim záření může způsobit. „Osvěta je v ČR stále malá. Ve světě už jsou trochu dál, například v Americe bylo nedávno povinně zavedeno označení zářičů v soláriích upozorněním na nebezpečí ultrafialového záření,“ uvedla lékařka. Doplnila, že ve Velké Británii musí dokonce člověk, který chce jít do solária, vyplnit poměrně dlouhý dotazník, který ho možná může odradit od dalších návštěv.

Odbornice doporučuje, aby se lidé před tím, než začnou navštěvovat solárium, nechali vyšetřit u kožního lékaře.„Ten jim může poradit, zda je pro ně solárium vhodné,“ uvedla Hercogová. Doplnila, že to záleží zejména na tom, jaký má člověk typ pleti a na dědičných dispozicích. „Pokud má člověk velmi světlou pleť a babička měla rakovinu kůže, určitě by se měl soláriu vyhnout obloukem,“ dodala.

Hercogová je přednostkou Dermatovenero­logické kliniky 2. lékařské kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce. Připomněla, že ve dnech 20. až 24 května se v Praze uskuteční světový kongres dermatologů, na nějž přijede zhruba 4000 účastníků ze stovky zemí.