Místo celé kyčle lékaři vyměnili jen její část. Náhrada ale vydrží kratší dobu

13. 5. 2025

Sdílet

Rentgenový snímek zachycující nový typ implantátu při poškození kyčle
Autor: FN Motol
Lékaři z pražského Motola zavedli novou metodu léčby poškozené kyčle. Díky ní nemuseli mladému pacientovi měnit celou hlavici kosti, stačilo implantovat jen její část. Postup využívá 3D tisk, díky němuž je možné vyrobit potřebnou část kloubu na míru. Pacient se zotavil rychleji a vyhnul se velkým reoperacím v mladém věku. Nevýhodou je kratší životnost implantátu.

Novou metodou náhrady kyčle operovali lékaři ve Fakultní nemocnici (FN) Motol devětadvacetiletého pacienta. Ten se nejprve léčil s rakovinou, kvůli které mu lékaři podávali i kortikosteroidy. Silné léky však poškodily hlavici stehenní kosti a bolesti kyčle přivedly muže k lékařům. 

Protože šlo o mladého, aktivního člověka, u nějž nekróza nezasáhla více než třetinu hlavice, hledali lékaři šetrnější postup, kterým by se pacient za mlada vyhnul velkým reoperacím, nutným z důvodu oprav či výměny kloubní náhrady.

Rozhodli se jít cestou výměny jen části hlavice. Požádali proto jednoho z tuzemských výrobců, aby jim zhotovil část endoprotézy na míru.

Olomoučtí lékaři uzdravují chrupavku pomocí nové metody, berou i pacienty odjinud Přečtěte si také:

Olomoučtí lékaři uzdravují chrupavku pomocí nové metody, berou i pacienty odjinud

Je z kovu, přesto jej vytiskli

Výrobě předcházela zobrazovací vyšetření 3D-CT a detailní naplánování podoby implantátu včetně jeho modelu z plastu. Finální implantát výrobce zhotovil 3D tiskem z titanové slitiny.

Nový implantát kyčle

 Výrobě implantátu na míru předcházela důkladná příprava včetně vytisknutí plastových modelů.

Autor: FN Motol

Také samotná operace si vyžádala nevšední přístup. „S pomocí takzvané řízené luxace hlavice stehenní kosti. Jejím cílem je ochránit cévní zásobení hlavice v průběhu celé operace i po ní,“ říká Vojtěch Havlas, přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie.

Poškozenou část kloubu při zákroku lékaři vyfrézovali, pak do míst vložili kovový implantát ve tvaru kužele. Jeho povrh přitom přesně kopíruje původní zakřivení hlavice kosti. Na straně kloubní plochy je implantát hladký a leštěný, aby co nejméně otíral jamku, na straně kosti je naopak porézní, aby se lépe vhojil do stehenní kosti.

Nový implantát kyčle

 Takto nový typ implantátu lékaři usadili v kyčelní jamce.

Autor: FN Motol

„Po operaci se mi hned ulevilo od bolestí. Za tři měsíce mi doktoři dovolili plnou zátěž, a i pohyblivost kloubu se postupně výrazně zlepšila. Do normálního života jsem se mohl vrátit už za půl roku od zákroku,“ cituje pacienta FN Motol v tiskové zprávě. Pacient se také mohl postupně vrátit ke sportovním aktivitám.

Nevýhodou novinky je, že má omezenou živostnost. Lékaři v tuto chvíli nepředpokládají, že by první voperovaná náhrada vydržela více než pět let. Pacienta proto výhledově čeká další operace a v budoucnu se nemusí vyhnout ani celkové výměně kyčle, u které je životnost implantátu zhruba 15 i více let. U dalších individuálních kyčelních implantátů proto lékaři chtějí spolu s výrobcem zdokonalit jejich povrch tak, aby životnost odolala pětileté hranici.

Galoše. Podzemní chráněný kryt – KO 17 slouží jako záložní zdravotnické pracoviště v případě nenadálých a krizových situací.

Sanopz, OÚNZ, MRI. Zkuste kvíz o zkratkách, které souvisí se zdravotnictvím.

Milujete knihy a seriály ze zdravotnického prostředí? Pak by pro vás náš test mohl být hračkou, protože zkratky týkající se medicíny vám nejsou cizí.

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).