Hlavní navigace

Nepovedené plastiky: téměř vždy se dá něco dělat

Redakce

Lidé chodí za odborníky estetické medicíny s naprosto nereálnými představami. „Největším uměním plastického chirurga je odmítnout pacienta,“ říká Svatopluk Svoboda. Každá operace má svá rizika, ale nejproblematičtější plastiky jsou podle lékaře ty s problémovými pacienty.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Svatopluk Svoboda, vedoucí lékař 1. kolínského sanatoria, se plastické chirurgii věnuje více než čtyřicet let. O estetické medicíně, unikátním vzorníčku ženských genitálií nazvaném poeticky Pipinotéka i o tom, že problém s vlastním tělem bývá především v hlavě, jsme si s ním před časem povídali v rozsáhlém rozhovoru.


Autor: Vitalia.cz / Karel Choc

„Lidé se odvolávají na vyčteninky z internetu,“ říká Svatopluk Svoboda

Dnes se vracíme k problematice nereálných představ pacientů, respektive převážně pacientek, a důvodům nepodařených plastických operací.

Které plastiky bývají nejproblematičtější?

Nejproblematičtější plastiky bývají s problémovými pacientkami či pacienty. Každý plastický chirurg by měl při úvodním pohovoru – konzultaci – velmi pečlivě zvážit, zdali jeho pacientka nebo pacient má takové požadavky, které jsou splnitelné. Poměrně často se totiž stává, že přijde někdo s určitou představou, která je naprosto nereálná; operovat takového člověka je velmi nevděčné a často vede k problémům. My zkušení již víme, kterému klientovi se raději obloukem vyhnout, a opravdu je mnohdy lépe takového pacienta odmítnout.

Podívejte se: Tyhle plastiky byly loni nejžádanější

Často se tito lidé odvolávají na vyčteninky z internetu. Internet je skvělé informační médium, ale občas jsou informace na něm uvedené velmi zavádějící až zcela nepravdivé a bývá obtížné to někdy vysvětlit. Plastický chirurg by měl vždy velmi pečlivě zvážit, zdali požadavky dokáže splnit, a když tomu tak není, raději neoperovat. Někdy je to ale opravdu složité a ne nadarmo se říká, že největším uměním plastického chirurga je odmítnout pacienta.

Setkal jste se někdy s nepovedenou plastikou?

Samozřejmě. Bohužel současná legislativa je taková, že umožňuje pouštět se do operací plastické chirurgie i ne zcela erudovaným a v plastické chirurgii neatestovaným lékařům. Výsledky bývají občas hodně smutné a náprava velmi obtížná.

Samozřejmě, že i zkušenému a atestovanému plastickému chirurgovi někdy něco nevyjde, ale to už je určité riziko každé operace.

Jak často se stane a z jakého důvodu, že se plastika nepovede?

Důvodů může být celá řada, ale zkušený plastický chirurg má, nebo by měl mít, komplikací minimálně. Zaručit ale pacientovi stoprocentní výsledek nikdy nelze a občas k nezdaru dojde.


Autor: Depositphotos.com

Plastický chirurg by podle MUDr. Svobody měl vždy velmi pečlivě zvážit, zdali požadavky dokáže splnit, a když tomu tak není, raději neoperovat

Staré chirurgické přísloví praví, že chirurg, který tvrdí, že nemá nikdy žádnou komplikaci, buď lže, nebo neoperuje.

Co se s nepovedenou plastikou dá dělat? Pomůže nová operace?

Téměř vždy se něco dělat dá. Nová operace může zjednat nápravu, ale možnosti jsou zcela individuální a vždy se vztahují ke konkrétnímu případu.

Co by měl člověk dělat při výběru plastického chirurga, čím se řídit?

Základním kritériem je atestace z plastické chirurgie. Lékař, který nemá atestaci z plastické chirurgie, by tyto zákroky neměl provádět a svěřit se mu do rukou je určitý hazard.

TIPLI-tip-mesec

Dalším dobrým vodítkem je členství plastického chirurga ve Společnosti estetické chirurgie České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, kde je uveden seznam lékařů certifikovaných v estetické medicíně.

Říká se, že nejtěžší na celé operaci plastické chirurgie je výběr plastického chirurga, a tak na tento dotaz často odpovídám slovy Písma: „Podle skutků jejich poznáte je…“

MUDr. Svatopluk Svoboda

Plastický chirurg, vedoucí lékař 1. kolínského sanatoria. Plastické chirurgii se věnuje více než čtyřicet let, pracuje i jako vedoucí jednotky intenzivní péče kliniky plastické chirurgie FN Královské Vinohrady – 3. LF UK, tamtéž je odborným asistentem. Přednáší, vede odborné semináře a vyučuje studenty medicíny a současně se zabývá též postgraduálním vzděláváním lékařů v plastické chirurgii. V Praze vede soukromou ordinaci plastické chirurgie (www.svatopluksvoboda.cz).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).