Hlavní navigace

Nemoci z mokrých plavek

Autor: Isifa.cz
Redakce

Teplo a vlhko, to je ideální prostředí pro rozvoj typických letních nemocí – mykóz a zánětů močových cest. Mokré plavky je zkrátka po koupání dobré vyměnit za suché.

Doba čtení: 2 minuty

Vlhké plavky splňují veškeré předpoklady pro vznik mykózy nebo prochladnutí, které vede k infekci močových cest. Odborník doporučuje opatření vhodná pro snížení rizika a rozvoje těchto onemocnění.

Kvasinková infekce – mykóza

V letních vedrech se daří obzvláště kvasinkovým infekcím (mykózám), které jsou v tomto období až dvakrát častější než během zbytku roku.

Jednou z nejběžnějších je vaginální mykóza. Tato kvasinková infekce pochvy se projevuje nepříjemným svěděním či pálením intimních partií, výtokem a bolestí při sexu či močení. „Vaginální mykóza vzniká v důsledku přemnožení kvasinek v pochvě. Tyto mikroorganismy milují teplo a vlhko, proto je léto tolik rizikovým obdobím kvasinkových infekcí. Pravděpodobnost vzniku tohoto problému se zvyšuje i v důsledku stresu či konzumací velkého množství sladkého. Cukr totiž k množení kvasinek též přispívá,“ popisuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Před genitální mykózou nejsou ochráněni ani muži, také u nich může dojít k přemnožení kvasinek a plísní, a to v oblasti žaludu a předkožkového vaku. Typickými příznaky jsou svědění, pálení, zarudnutí, otok a hromadění hlenu v genitální oblasti. Muži mohou být také nosiči onemocnění, aniž by se u nich rozvinulo. Mykózou mohou trpět i oba partneři a opakovaně ji na sebe přenášet při styku.

Jak se lze před mykózou bránit? Především se doporučuje dbát na důslednou intimní hygienu, nosit prodyšné – nejlépe bavlněné – spodní prádlo a nezůstávat dlouho ve zpoceném či mokrém oděvu, typicky plavkách. „Jako preventivní opatření proti kvasinkové infekci slouží zvýšený příjem probiotik, ale i vitamínů a minerálů pro posílení obranyschopnosti,“ říká Pavel Turčan. V tomto ohledu pomohou i doplňky stravy, například speciálně pro ženy určený přípravek s přírodními extrakty a komplexem vitamínů, které přispívají k udržení normálního stavu pokožky a sliznic i ke správné funkci imunitního systému. Více o nemoci zjistíte např. v článku Vaginální mykóze svědčí plavání. Nejhorší je čistý bazén.

Zánět močového měchýře

Další typickou letní infekcí, která též postihuje spíše ženy a souvisí s mokrým prádlem, je zánět močových cest. Mezi příznaky patří především bolest v podbřišku, časté nutkání k močení či bolest při močení, někdy se v moči může objevit i malé množství krve. Infekce močových cest nejčastěji vzniká v důsledku prochladnutí – a prochladnout se dá i v létě. Například pobytem v chladné vodě, delším nošením mokrých plavek či vysedáváním na chladných površích. Rizikovými faktory jsou též nedostatečná hygiena, nedostatečný pitný režim, nechráněný sex, střídání sexuálních partnerů či anální sex.

Vitalia_narozeniny

Jako prevence zánětu močových cest se doporučuje hodně pít a zbytečně neignorovat „volání přírody“. Pokud totiž moč v močovém měchýři dlouhodobě zadržujeme, přispíváme tím k množení bakterií. Stejně tak je vhodné odskočit si na toaletu po sexuálním styku, naopak před sexem není dobré podcenit očistu intimních partií. Někdy ke vzniku zánětu přispívají i parfémované vložky či lubrikanty.

Prevence zánětu močových cest zní v kostce takto: hodně pít, vyčůrat se včas a sundat mokré plavky. Více v článku Trpím na záněty močových cest, nemůžu se koupat. Je to pravda?

Odborná spolupráce:

MUDr. Pavel Turčan

Odborný ženský lékař a sexuolog. Působí v olomouckém Centru MEDIOL, v ordinaci sexuologie a andrologie.