V onkologii – stejně jako v jiných odvětvích lékařství – panuje řada mýtů a stereotypů. Jsou nejenom nepravdivé, ale i nebezpečné. Pokud je lidé berou vážně, mohou si poškodit zdraví, nebo dokonce ohrozit svůj život.
V onkologii – stejně jako v jiných odvětvích lékařství – panuje řada mýtů a stereotypů. Jsou nejenom nepravdivé, ale i nebezpečné. Pokud je lidé berou vážně, mohou si poškodit zdraví, nebo dokonce ohrozit svůj život.
Znáte ty nejčastější a nejnebezpečnější nepravdy a pověry, které se týkají zákeřné rakoviny?
Pravdou sice je, že světlá pleť zvyšuje riziko rozvinutí různých typů rakoviny kůže (včetně zhoubného melanomu), žádný odstín pleti ale člověka nečiní imunním proti těmto typům rakoviny.
Galerie: Tady se pozná, zda je ve znaménku rakovina
Nic jako zdravé opálení neexistuje, spíše naopak. Pokožka ztmavená UV paprsky – ať už ze solária, nebo ze zahrady – je již poškozená a riziko rakoviny kůže se tak ještě zvyšuje.
Tento omyl jasně vyvracejí statistiky – téměř pětina nádorů je odhalena u žen mladších 50 let. Ve zcela výjimečných případech se rakovina prsu může vyskytovat i u žen mladších 30 let.
Výskyt nádorů prsu dle věku
Medicína je v tak pokročilém stadiu, že i tento mýtus má daleko k pravdě. Díky novým technologiím a přístupům k léčbě je pravděpodobnost vyléčení velmi vysoká. „Například před samotným ozařováním levého prsu učíme pacientky velmi hluboce se nadechnout, což oddálí prs od srdce a záření ho tak zasáhne jen zanedbatelně. Předcházíme tak vedlejším nežádoucím dopadům ozařování. Navíc u většiny pacientek se v těchto případech ozařování používá až po operaci, po odstranění vlastního nádoru, k likvidaci případné zbytkové mikroskopické choroby,“ říká Vít Ulrych z pardubického onkologického centra Multiscan.
Tato pověra bývá zdůvodňována tím, že kostice stlačují lymfatické žlázy prsů, čímž dochází k hromadění toxinů. Žádná studie ale nic takového neprokázala.
Stejně jako u rakoviny prsu platí, že s věkem stoupá riziko. Průměrný věk při diagnóze rakoviny prostaty v Česku je 65 let, nicméně výjimkou není ani u mužů pod 40 let.
Rakovina prostaty patří k nejčastějším onkologickým onemocnění mužů středního a vyššího věku
Je sice pravda, že po léčbě rakoviny prostaty můžou přijít problémy s erekcí a inkontinencí, ve většině případů ale jde o komplikace dočasné, navíc existuje řada možností, jak je zmírnit, anebo zcela odstranit. „Častěji se tyto komplikace mohou vyskytnout při kombinaci léčebných metod – chirurgického řešení a následné radioterapie. Proto je vždy důležité pečlivě stanovit stadium onemocnění a podle něj pak i naplánovat správnou metodu léčby. Navíc technologické vybavení pro radioterapii ve všech komplexních onkologických centrech prošlo v posledních letech výraznou modernizací a v tuzemsku je tak možno provádět všechny účinné radioterapeutické techniky, díky kterým se problémy s erekcí a úniky moči minimalizují,“ dodává onkolog.
Jeden z hlavních a nejnebezpečnějších mýtů. Menší obsah dehtu neznamená menší riziko vzniku rakoviny plic.
Rakovina plic v raném stadiu probíhá většinou bez příznaků. Později přichází kašel, vykašlávání krve a chrapot. Příznakem pokročilejšího onemocnění je pak dušnost, nechutenství a úbytek hmotnosti. Rostoucí nádor se později projevuje bolestí na hrudi.
Nejenže doutníky a dýmky způsobují rakovinu plic, zvyšují navíc riziko rakoviny dutiny ústní, krku a jícnu.
Nikdy není pozdě přestat kouřit. U každého kuřáka je to sice individuální, ale z pravidla již po roce bez cigarety se plíce pomalu, ale jistě dostávají na „předkuřáckou“ úroveň.
U tohoto typu rakoviny hraje dědičnost minimální úlohu. Riziko nakažení virem HPV, který v některých případech vede k onemocnění, je totiž u každé ženy stejné, bez ohledu na její předchozí rodinnou anamnézu.
Rakovina děložního čípku je způsobována určitými typu papilomaviru (HPV) a může existovat v podobě nezhoubného – benigního nádoru, tzv. endocervikální polyp, i zhoubného – maligního nádoru, karcinomu
Kondom sice snižuje riziko přenosu, přesto i při jeho používání může k nákaze dojít. Papilomaviry se nepřenáší pouze pohlavním stykem, ale také například při orálním sexu (přenos z úst na pohlavní orgány je možný).
Léčba lokálně pokročilého nádoru děložního čípku je náročná, ale v řadě případů lze kombinací moderní radioterapie – zevního a vnitřního ozáření – s chemoterapií vyléčit i neoperovatelný nádor. „Výsledky zlepšilo například využití magnetické rezonance pro plánování brachyterapie (vnitřního ozáření) u těchto nádorů. Zobrazení pomocí magnetické rezonance umožňuje přesně lokalizovat polohu nádoru a ten následně cíleně ozářit. Díky tomuto cílenému ozáření se výsledky přežití žen s lokálně pokročilým onemocněním zlepšily o 20 %, což je v onkologii jedno z největších zlepšení za posledních dvacet let,“ popisuje Vít Ulrych využití magnetické rezonance přímo na ozařovně, které Multiscan zavádí jako první v Česku.
Jako screeningové vyšetření se plošně využívá test na skryté krvácení do stolice. Kolonoskopie přichází na řadu až ve chvíli, kdy je podezření na rakovinu větší.
Příznaky v počátečním stádiu jsou velice nevýrazné. Rakovina tlustého střeva se později projevuje podobně jako další nenádorová a méně závažná onemocnění, například zácpou, průjmem či nedokonalým vyprazdňováním
Rakovina tlustého střeva nemá v počátečním stádiu žádné příznaky. Odhalit se tak dá pouze včasným vyšetřením.
Onkologická onemocnění jsou sice zákeřná, obtížně léčitelná a v mnoha případech se pacient nedokáže uzdravit. Právě mýty o nich ale často zabraňují tomu nejúčinnějšímu v boji s těmito chorobami – a to včasnému odhalení. Obecně totiž o rakovinných onemocněních platí, že čím dřív se na ně přijde, tím je vyšší šance na vyléčení.
Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.
Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.
Internet Info Vitalia.cz (www.vitalia.cz)
Chytře na život. ISSN 1802-8012
Copyright © 2009 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Vitalia.cz využívá zpravodajství ČTK