Hlavní navigace

Ghí je máslo, které vydrží bez chlazení celý rok

9. 6. 2021

Sdílet

 Autor: České ghíčko
Přepuštěné kozí máslo je poměrně vzácné, a tak není divu, že bývá k dostání jen občas. Má jedinečné vlastnosti i chuť a vydrží bez chlazení celý rok.

Přepuštěné máslo se běžně vyrábí z kravského mléka. Ale stejně tak se dá získat i z kozího mléka, jež je dobře známé svými pozitivními účinky na lidské zdraví.

„Pití kozího mléka doporučoval již 400 let před naším letopočtem Hippokrates a pěsticí účinky kozího másla prý využívala i krásná královna Kleopatra. Skvělá pověst provází kozí mléko a produkty z něj vyrobené dodnes. Proto jsme už dlouho stáli o možnost nabízet kromě klasického ghí i ghí z kozího másla. Nyní se nám to povedlo. Kozí máslo odebíráme od Polabských mlékáren, ale je to opravdu vždy ´limitovaná edice´, protože této suroviny je málo a nikdy nevíme, kdy ji zase seženeme. Zájem je velký, a to přesto, že kozí ghí je dražší než kravské. Ale kozí ghí je zkrátka kozí – ta jedinečná chuť je tam cítit,“ říká Andrea Zpěváková Dostálová ze společnosti České ghíčko ve Vysokém Mýtě, kde přepuštěné máslo vyrábějí už šestým rokem, a to ručně, podle starých receptur.

Výhody kozího másla

Kozí mléko je nutričně cennější a lépe stravitelné než kravské mléko. Ve větším množství obsahuje důležité minerální látky (vápník, hořčík, draslík, fosfor, zinek, selen, fluor…) i stopové prvky – především mangan, fosfor a selen. A například vitamínu A je v kozím mléce téměř o polovinu více než v kravském mléce.

Důležité také je, že z kozího mléka se účinné látky velmi dobře vstřebávají a tělo je tak může snáze využít. „Stejně jako klasické ghíčko také kozí ghí má vysoký kouřový bod 250 °C, to znamená, že při jeho zahřívání nevznikají nestravitelné toxické látky. A protože neobsahuje bílkovinu (kasein) – ta se vysmaží při výrobě a ghí se pak přečistí přes dvojité filtry – mohou ho jíst už děti od šesti měsíců nebo lidé trpící celiakií. Zároveň lze ghí doporučit i lidem s intolerancí laktózy, protože ani tento mléčný cukr ghíčko neobsahuje,“ upozorňuje Andrea Zpěváková Dostálová.

Využití v kuchyni

Kozí ghí skvěle chutná a v kuchyni má rozmanité použití – můžete si na něm připravit vajíčka, podusit zeleninu, omastit jím těstoviny či brambory nebo si na něm „zdravěji“ osmažit kozí (či jiný) sýr.

Vitalia_IG

Ghí se stalo pro všechny, kdo chtějí vařit chutně a zdravě, stejně nepostradatelnou ingrediencí jako třeba olivový olej. Má totiž mnoho skvělých vlastností – především báječně chutná a voní, nepřepaluje se, obsahuje vitamíny A, D, E, K, navíc je bez mléčné bílkoviny. Také se nemusí chladit a vydrží alespoň 12 měsíců.

Ájurvéda považuje ghí za zásadní potravinu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu a dobré trávení. Darujete-li někomu ghí, znamená to, že myslíte na jeho zdraví a pohodu.

Rozdíl mezi přepuštěným máslem a ghí

Ghí je zvláštní druh přepuštěného másla využívaný v Indii a některých dalších regionech jižní Asie.

Má všechny podstatné znaky přepuštěného másla, tj. vysoký kouřový bod (až 250 °C), nulový obsah laktózy a dlouhou, až roční trvanlivost.

Od běžného přepuštěného másla se liší způsobem přípravy – nevaří se jen do okamžiku, kdy se začne odpařovat voda a oddělí se mléčná sušina, ale až do doby, než sušina začne karamelizovat. Ve srovnání s obvyklou formou přepuštěného másla má ghí zlatavější barvu. Po přepuštění zachovává nutriční hodnotu másla (vitamín A, vitamín E, draslík, hořčík, železo).

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).