Hlavní navigace

Lze zabránit císařskému řezu? Komunikací a přípravou

Tereza Víchová

Každé čtvrté dítě u nás se narodí císařským řezem. Jaké jsou pro něj skutečné důvody a lze operaci nějak předejít?

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Počet provedených císařských řezů v České republice sice klesl na 24,9 % (oproti 25,2 % Evropské unie), přesto je ale podle Ivany Bydžovské z porodnicko-gynekologické kliniky liberecké nemocnice stále na čem pracovat. V Liberci se například úspěšně věnují přirozeným porodům dětí koncem pánevním či jejich obrácení zevními hmaty ještě v děloze. Zásadní je ale podle lékařky předporodní příprava a také komunikace a personál v porodnici.

„Císař“ je nutný jen někdy

„Optimální interval císařských řezů, doporučený i WHO, je mezi patnácti až devatenácti procenty,“ uvádí Ivana Bydžovská. „V něm jsou asi z deseti procent obsažené takzvané absolutní indikace – situace, kdy je císařský řez nutné provést. Jinak by byl v ohrožení plod, matka, nebo oba.“

Galerie: Historie porodnictví

Sem patří například polohy plodu, které se nedají normálně porodit – příčná nebo šikmá. Další situací je odloučení lůžka a krvácení. Tyto věci jsou jasně dané a císařský řez zachraňuje životy. Stejně jako v případě přidružené závažné choroby matky.

„Těch je ale velmi málo, přirozeně mohou rodit třeba i ženy po transplantaci,“ říká Ivana Bydžovská. „Indikací k sekci jsou třeba závažné srdeční vady nebo stavy po úrazech pánve.“

Misky vah a císařský řez

Odhad velké porodní váhy plodu, úzká pánev, „nepostupující“ porod, vyčerpání, první dítě císařem – druhé bude také…To všechno a leccos dalšího může znamenat pro císařský řez ANO nebo NE. Zvýšené riziko, že by se mohlo něco stát, domluva porodníka a rodičky – všechno hraje roli v rozhodování, zda žena podstoupí velkou břišní operaci se všemi přidruženými riziky.

„Zpětný audit provedených císařských řezů ukázal, že nejvyšší počet (50 %) se odehrává ve skupině žen, které jsou absolutně nerizikové,“ uvádí překvapivá fakta Ivana Bydžovská. „Jsou to prvorodičky, plod je v ideální poloze podélné hlavičkou a celé těhotenství neměly žádné potíže. Z různých důvodů porod končí císařským řezem – obvykle z kombinace indikací vzniklých v průběhu porodu.“

Co na to lékař?

I on je jen člověk. Nervózní rodička, nervózní personál, strach z výsledku – to všechno hraje v rozhodování a komunikaci roli. Tlak na lékaře i porodní asistentky je neúnosný, všichni si do porodnice jedeme pro zdravé miminko.

„Naše zkušenosti v souladu se zahraničními studiemi dokazují, že ideální stav je ten, kdy má žena pro svůj porod jednu porodní asistentku a jednoho lékaře, kteří ji dovedou k porodu,“ vysvětluje lékařka, co skvěle funguje v praxi liberecké porodnice. „Tento model péče zde funguje již tři roky a jsme s ním my i rodičky velmi spokojeni.“

Vzniká tak vzájemná důvěra, která má nedozírný vliv na rodící ženu, její sebevědomí, subjektivní pocity a hodnocení situace. I zdravotníci ji vidí v čase a situaci pak co nejlépe vyhodnotí.

Komunikace je základ úspěchu

Proč se v Liberci daří optimalizovat počet provedených císařských řezů? Pro někoho možná překvapivě jde také o komunikaci a přípravu a navození důvěry mezi personálem porodního oddělení a budoucími maminkami.

„Zásadně důležité jsou semináře, workshopy, kurzy předporodní přípravy,“ shrnuje Ivana Bydžovská. „Informovanost a znalost prostředí porodního sálu snižuje riziko císařského řezu. Ženy si porod sice nedokážou představit, ale vědí o něm maximum. Nacvičí relaxační techniky, věří si, že všechno zvládnou.“

Vybaveny informacemi pak nepropadnou panice z délky porodu nebo strachu z bolesti. Tenhle faktor je ostatně podle gynekoložky „jen“ nezvládnutou komunikací mezi rodičkou a zdravotnickým personálem. „Bolest jsme schopni minimalizovat nebo utlumit, je-li pro ženu nezvládnutelná,“ dodává Ivana Bydžovská.

TIP: Strach z porodu je naučený

Dula jako výborná psychická podpora

Velkou pomocí a možným NE pro císařský řez v situaci, kdy to není nutné, je také doprovod k porodu. Vítáni a doporučováni jsou nejen partner nebo maminka či kamarádka rodičky, ale pro co nejklidnější průběh porodu byly vyhodnoceny jako vhodné duly.

„Je to osoba mimo příbuzné a nejbližší sociální okolí ženy,“ upřesňuje Ivana Bydžovská. „Dula se stará o psychickou pohodu ženy a my o medicínskou část. Trendem je, že lékař do průběhu porodu příliš nevstupuje, dokud to není nezbytně nutné.“

tipli

Podobnou funkci zastávají už během těhotenství porodní asistentky. Na jejich žádost se dokonce nedávno v Praze „U Apolináře“ připravil unikátní program „Jak naučit učit“. Díky němu získávají dovednosti, jak přesně a objektivně těhotné ženy o všem informovat.

Galerie: 11 jednoduchých cviků, které vás dostanou po porodu do formy

Odborná spolupráce:

MUDr. Ivana Bydžovská

Zástupkyně primáře gynekologicko-porodnického oddělení

Krajská nemocnice Liberec

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).