Hlavní navigace

Názor k článku Léto bude plné zmijí. Umíte první pomoc v případě uštknutí? od Čtenář - Myslím, že nedostanou toto sérum automaticky, ani když...

 • 20. 5. 2011 22:51

  Čtenář (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Myslím, že nedostanou toto sérum automaticky, ani když je k dispozici. Neměli by. Toto sérum může vyvolat potíže (zejména anafylaktický šok) mnohem pravděpodobněji než alergen v podobě hadího jedu.
  Prý existuje homeopatický lék, asi něco podobného jako na včelí štípnutí.

  Já osobně bych si to sérum aplikovat nenechal, pokud bych ještě byl schopný tomu zabránit, tedy bych byl v "dobré" kondici.

  **
  Hlavně zbytečně plašíte. Jednak had v 50% případů uštknutí vůbec nevypustí jed, jednak často kousne do nohavice nebo boty, jednak většinu lidí nekousne nikdy (stačí na procházku klacek a specifických místech mu dát čas aby se schoval).
  Kdyby náhodou zmije, dospělého a zdravého člověka kousla, věřím že má přinejmenším 80% šanci to přechodit bez jakékol lékařské péče. Problém může být s dočasnou nevolností na nehostiném místě, bez pomoci, panika,...

  Víc bych se bál klíšťat, sršně, vos, nových cizokrajných pavouků, ...

  **
  Článek považuji za výjmečně kvalitní. Jedna věc zde však byla málo zdůrazněna. Zmije je docela drobný had, oproti užovce. Kresbu někdy nemusíte poznat (může být hodně temná) a na oči (kulaté u užovky) si nevzpomenete. Had vás může kousnout přes kalhoty (jen stisk) a vy (spíše děti) pak plašíte, že šlo o zmiji a chudáka hada naháníte. Pokud byl had velký, pravděpodobně to byla užovka. Pokud i kousl, když rána rychle nenateče, jed nevstříkl (podle článku, mne zmije ještě nekousla).