Hlavní navigace

Larvy mouchy bzučivky zelené používá stále více českých nemocnic

Michaela Vydrová

Larvy mouchy bzučivky zelené se používá k léčbě špatně se hojících ran. Nestandartní léčbu začaly od ledna hradit i zdravotní pojišťovny, napsaly o tom Lidové noviny. Metoda, kterou požívali už staří Mayové a na kterou lidstvo pozapomnělo v čase rozkvětu antibiotik, se tak naplno vrací. Pojišťovny hradí použití larev při léčbě časté komplikace cukrovky – takzvané diabetické nohy.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Larvy mouchy bzučivky zelené se používá k léčbě špatně se hojících ran. Nestandartní léčbu začaly od ledna hradit i zdravotní pojišťovny, napsaly o tom Lidové noviny.

Metoda, kterou požívali už staří Mayové a na kterou lidstvo pozapomnělo v čase rozkvětu antibiotik, se tak naplno vrací. Pojišťovny hradí použití larev při léčbě časté komplikace cukrovky – takzvané diabetické nohy.

„Jde o skutečně účinnou metodu léčby u syndromu diabetické nohy. Jeden výkon může stát od 2500 do 5500 korun. Aplikují se tři kúry na jednu končetinu za rok. Není sice levná, ale neprotahuje zbytečně léčbu. S tím souvisí i kratší doba pracovní neschopnosti a rychlejší návrat do práce,“ uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

Lékařka z Nemocnice Hořovice Eva Šimůnková řekla, že léčbu larvami mohou využít mimo jiné i pacienti s bércovými vředy.

Larvy používají i některé léčebny dlouhodobě nemocných pro léčbu proleženin nebo zmíněných bércových vředů. Do nemocnic v Česku, mezi něž patří i velké fakultní nemocnice, dodává sterilní larvy český chovatel Michal Hampel. Rozváží je osobně, nebo je posílá expresní poštou ve speciálních lahvičkách.