Hlavní navigace

Mamograf může i ublížit

Autor: SXC
Lenka Petrášová

Prevence je důležitá při odhalování rakoviny prsu, to ví každá žena. Jenomže: v každém věku to znamená něco jiného. Ne vždy je vhodný mamograf. Mladým ženám totiž může i uškodit.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Je vám méně než čtyřicet a uháníte svého lékaře, aby vám napsal žádanku na mamograf na preventivní vyšetření? Nedělejte to. Zdravotní pojišťovny dobře vědí, proč hradí mamograf jako prevenci až starším ženám.


Autor: SXC

„Pokud lékař odmítá napsat mladší ženě žádanku na mamograf, postupuje správně," říká mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. A žena by podle něj rozhodně neměla z lékaře doporučení na mamograf mámit, nebo si vyšetření zaplatit sama.

Jde totiž o to, že mamograf je příliš razantní vyšetření kvůli ionizujícímu záření, takže v extrémních případech, u mladých žen a pokud by se použil vícekrát než jednou za rok, může paradoxně nádor prsu vyvolat.

Kromě toho, jak vysvětluje onkoložka Jana Prausová z Fakultní nemocnice v Motole, prsní tkáň mladších žen je jiná, mléčné žlázy ještě pracují a mamograf v takovém případě není úplně ideální přístroj pro odhalení nádoru v mladé prsní tkáni. Mnohem lépe u takových žen poslouží ultrazvuk. Lépe odhalí případný nádor.

Kdy na mamograf?

– jako standardní prevence, je-li vám více než 45 let

– je-li vám více než 40 a lékař vysloví podezření na nádor a sám vám napíše žádanku

– na hrazenou prevenci mají nárok ženy od 45 do 69 let jednou za dva roky

Kdy na ultrazvuk?

– je-li vám méně než 40 let a chcete na prevenci, pak si ale musíte vyšetření sama uhradit (stojí cca 300 korun)

– jste-li na této věkové hranici a kojíte nebo jste těhotná a chcete na vyšetření

– jste-li mladší, a máte nemocnou ženu v rodině a tím i vyšší riziko vzniku nádoru (pak vám vyšetření hradí zdravotní pojišťovna)

Kdo vám napíše doporučení?


Autor: SXC

Doporučení k vyšetření může napsat jak praktický lékař, tak gynekolog. Je lepší nechat si prsa nejdřív vyšetřit pohmatem u gynekologa (což je součást standardní preventivní prohlídky, což bohužel málokterá žena ví a málokterý lékař má čas proceduru při prevenci provést). A teprve potom, pokud se lékaři něco nezdá, řešit případné další vyšetření.  

Diners_Vanoce2019

Pokud vaše nejbližší příbuzné onemocněly rakovinou prsu, určitě to řekněte svému gynekologovi. To znamená matka, její sestra, tedy vaše teta, či vaše vlastní sestra. Vyskytne-li se rakovina prsu v rodině, je totiž patnáctiprocentní pravděpodobnost, že ji bude mít i další žena z rodiny.

Právě měsíc říjen, který je zasvěcený prevenci rakoviny prsu, je k tomu ideální. A pokud se vás problém netýká, stále ještě můžete podpořit boj proti rakovině prsu koupí výrobků označených růžovou stužkou (více o projektu Říjen v růžové na adrese http://www.mam­mahelp.cz/).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).