Hlavní navigace

Názor k článku Jak správně doplnit vlákninu od aaa - Tak všechno se dá, akorát po pokusech sehnat...

 • 15. 8. 2012 15:33

  aaa (neregistrovaný) ---.systinet.com

  Tak všechno se dá, akorát po pokusech sehnat kvalitní celozrnné pečivo v Praze jsem skončil u pečení vlastního chleba. Totéž platí pro ovocný čaj. A to nemluvím o tom, že pro spoustu lidí bude velkou překážkou cena opravdových výrobků. Je velmi zajímavé zkoumat, jak se zdravě najíst z běžných věcí, které lze sehnat ve většině samoobsluh - proto příklad čočky nebo fazolí.

  Také znám lidí, co nesnesou spíše suchou nebo studenou snídani, takže knaekenbrot nebo chleba jsou ráno nepřijatelnou alternativou. Jak už jsem zmínil, spousta vlákniny se nachází v pohance, jáhlách, kuskusu nebo i ovesných vločkách, které jsou pro místní chuťové pohárky asi přijatelnější. Když vločky na dvě vteřiny hodíme do mlýnku na kávu, aby se trochu rozsekaly (ne až na moučku), tak je pak postačí zalít horkým mlékem na tři minuty a snídaně je hotová.

  Také je potřeba vzít do úvahy například fakt, že se bílkoviny rostlinného původu vstřebají daleko lépe, jsou-li tráveny s těmi živočišnými. Což znamená, že mléko do vloček nebo vajička a párek do luštěnin mají svá opodstatnění. Dále víme, že mléčný tuk může pomoct při hubnutí, takže nezavrhujme chleba s máslem.

  Rozhodně nelze o zdravé stravě přemýšlet dogmaticky za využití buzzwordů "celozrnný" a "bez cukru", ale naopak se snažit zjistit co nejvíce informací a vytvořit komplexní přehled o kombinacích výživových látek a posuzovat stravu jako součást takových kombinací. Pak nám vyjde, že třeba zmíněná čočka + vajičko je zdravé a nebudeme muset do sebe tlačit suchý marketing s názvem knaekenbrot.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).