Hlavní navigace

Homeopatií zubaře nenahradíme, ale přestaneme se ho bát

Helena Singerová

Homeopatie se využívá i ve stomatologii. Zmírňuje bolesti, urychluje hojení po zákroku nebo je vyhledávaná při strachu z návštěvy ordinace. V žádném případě však nenahradí kvalitní zubní ošetření.

Doba čtení: 3 minuty

Stomatologů, kteří se současně věnují i homeopatii, je v České republice jako šafránu a je to rozhodně škoda. Světlou výjimkou je zubní lékařka Ilona Ludvíková, která své poznatky a doporučení sepsala do čtyřicetistránkové brožury „Homeopatie ve stomatologii“. Lékařka ovšem současně varuje před odkládáním návštěvy zubní ordinace a říká: „Samotné užívání homeopatických léků nenahradí kvalitní zubní ošetření.“

V čem tedy dokáže pomoci? Homeopatické léky pomohou překonat potíže spojené se zubním ošetřením a nepříjemné problémy v dutině ústní. Ilona Ludvíková zmiňuje například úlevu od bolestí, strach z návštěvy zubní ordinace nebo přináší tipy na zrychlení hojení po zákroku.

Bolesti zubů

Každý, kdo měl někdy potíže se zuby, jistě potvrdí, že jde někdy o bolesti na hranici snesitelnosti. Léků proti bolestem je mnoho, stejně tak jako má i každá bolest svůj charakter a stojí za ní jiná potíž.    

  • Hypericum perforatum 15CH: Užívá se při bolestech, které „vystřelují“ podél nervové dráhy do uší, spánků nebo do očí. Uleví zejména při bolestech po plnění kořenových kanálků, plombování, případně při bolestech v lůžku po vytržení zubu. Dávkování: 5 granulí každou hodinu, při zlepšení postupně prodlužovat intervaly.
  • Belladonna 9CH: V případě, kdy je okolí zubu oteklé a červené, přidává se bolest v rytmu tlukotu srdce, vyzkoušejte tento homeopatický lék. Myslete však na to, že pulzující bolesti mnohdy předznamenávají zánět a je nezbytné ihned navštívit lékaře. Dávkování: 5 granulí každých 15 minut.
  • Mercurius solubilis 9 CH: Pomáhá při bolestivých zánětech dásní a při prořezávání zubů moudrosti. Dávkování: 5 granulí 3× denně.

Strach z návštěvy zubní ordinace

Zubař je snad nejobávanějším lékařem. Při hledání nového stomatologa se nejčastěji ptáme na to, zda to u něj bolí a neváháme si připlatit nemalé částky za bezbolestné ošetření. Případně ošetření odkládáme, a pokud to jen jde, snažíme se tvářit, že nemáme nejmenší problém, a to i v případě, kdy bezpečně víme, že nám zub ničí kaz. Říkáme si, že dokud se nedostane k nervu a nezačne bolet, nikam nejdeme, přestože rozum i zkušenosti velí návštěvu zubaře neodkládat.

Homeopatie dokáže pracovat se strachem, a zejména s průvodními příznaky, jako jsou třes, pocení a podobně. Večer před plánovaným zákrokem vyzkoušejte pět granulí jednoho z léků Gelsemium sempervirens 15CH nebo Argentum Nitricum 15CH (v případě strachu, který mohou doprovázet i střevní potíže).

Galerie: Výroba homeopatických léků

Arnika zrychluje hojení

Ten, kdo má s homeopatií zkušenosti, patrně nebude překvapen. Také v případě zrychlení hojení po zákrocích v dutině ústní se osvědčila Arnica Montana. Lék první pomoci při každém úrazu bez ohledu na původ, lokalizaci nebo rozsah.

serial_prilohy

Včasné podání homeopatického léčivého přípravku Arnica Montana zabraňuje rozvoji komplikací (v případě zubů jde o otok nebo hnisání) a urychluje hojení. Je doporučovaná po operacích a osvědčuje se právě i ve stomatologii při jakémkoli poranění dásní, jazyka nebo patra, případně po chirurgickém zákroku zubním lékařem. Užívá se v potenci 9CH již před zákrokem a následně 5 granulí každých deset minut první hodinu po zákroku a postupně intervaly prodlužovat.

Prořezávání dětských zoubků je pak samostatnou kapitolou a my se budeme této problematice již brzy věnovat.

Odborná spolupráce:

MUDr. et MUDr. Ilona Ludvíková

Promovala v oboru stomatologie a v oboru všeobecného lékařství. Nyní pracuje jako stomatoložka a věnuje se homeopatickému poradenství. Je odbornou konzultantkou na klinické využívání homeopatie a členkou Homeopatické lékařské asociace. Je autorkou a spoluautorkou několika brožur, výukových materiálů a knih se zaměřením na homeopatii.