Hlavní navigace

Názor k článku Dnes umíráme tak, jak jsme kouřili před třiceti lety od anonym - Jen reakce na pana Philipa Morisse. Tomu se...

 • 13. 5. 2019 12:57

  bez přezdívky

  Jen reakce na pana Philipa Morisse. Tomu se to nelíbí, rád by prodával víc. Jenže je tu ještě jedna strana, které se pokles spotřeby tabákových výrobků nelíbí.

  Přestavte si, že by všichni lidé v ČR přestali kouřit. Stát by rázem přišel ročně o 30 miliard Kč vybraných na spotřební dani a dalších 6 miliard Kč na DPH ze spotřební daně. Stát v této chvíli nemá žádné rozumné alternativy, jak takový výpadek suplovat. Už jen propad spotřeby tabáku mezi roky 2017 a 2018 (vybralo se o 340 milionů Kč méně) dost bolel.

  Byl by to výpadek příjmů ve chvíli, kdy náklady neklesnou. Pokles nákladů na zdravotnictví by se totiž nekonal hned ze dvou důvodů:

  1. Počet lákařů ani nemocnic by se nesnížil, takže náklady by byly pořád +/- stejné
  2. Zdravotní zátěž se projevuje se zpožděním. Takže i kdyby dnes přestali všichni kouřit, tak nemocných ubude až za několik let. Významný propad v nemocnosti by přišel za více než deset let

  Tohle je situace, o které naši politici ví. Nemůžete od nich čekat, že by nějak houfně začali prosazovat změny, které by spotřebu tabáku rychle a výrazně omezovaly. Říkat jim věci jako "ošklivé obrázky na cigaretách nic neřeší" má vlastně opačný efekt: říkáte jim "jo, to klidně udělejte, bude to vypadat jako že něco děláme přestože to výběr daně neohrozí".

  Je to trochu začarovaný kruh, kdy jsme se postupným zvyšováním spotřební daně dostali do situace, kdy jsme na kuřácích vlastně víc závislí než pan Philip Moriss. Příklad: cigarety Marlboro, krabička za 102 Kč. Stát dostane 56.74 Kč na spotřební dani a 17.70 Kč na DPH. Zbyde 27.56 Kč o které se podělí prodejce, distributor a výrobce (pan Philip Moriss). Porovnejte to se 74.44 Kč co dostane stát.

  Je to prostě naprd, protože s těmi 36 miliardami se už dopředu počítá v rozpočtu a potřebujeme je. Stát je závislý na závislých.