Hlavní navigace

Dětské sluneční brýle: vhodný filtr je UV 400

22. 5. 2015

Sdílet

Přestože slunce ještě nepálí plnou silou, neměli bychom zapomínat na ochranu zraku dětí. UV záření mu může pořádně uškodit. A to i v případě, že je pod mrakem, upozorňuje lékařka.

Viditelné světlo může dráždit oči, ale pokud se nedíváte přímo do slunce, tak oči nepoškodí. Škodlivou složkou slunečního záření je neviditelné UV záření,“ varuje Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize a radí: „Chcete-li mít jistotu, že vaše oči jsou dobře chráněny před UV zářením, kupte sobě i dětem kvalitní sluneční brýle v optice. Sice budou dražší, ale oči spolehlivě ochrání.

Kšiltovka je lepší než nic

Neviditelná část světelného spektra může udělat v oku a jeho okolí pořádnou neplechu. „UV záření může způsobit popálení kůže, zánět rohovky či spojivek. To se projevuje bolestí v očích, slzením, světloplachostí, až neschopností otevřít oči. V případě těchto obtíží je nutná návštěva oftalmologa a následná léčba,“ vysvětluje specialistka na dětské oči Gabriela Pilková z Očního centra Kukátko a dodává: „Děti tráví venku mnohem více času než dospělý člověk, a jsou proto více vystavené přímému slunečnímu záření. Proto jsou kvalitní sluneční brýle a ochrana očí u dětí obzvláště důležitá. Ovšem děti jsou neposedné a častokrát se stává, že brýle odmítají. Proto u menších dětí do jednoho až dvou let volíme jako ochranu očí nošení kšiltovky nebo kloboučku. Všeobecně ale platí, že čím dříve naučíme dítě nosit brýle, tím dříve si na ně zvykne.

A na co se tedy při výběru vhodných brýlí zaměřit? Brýle musí v první řadě dítěti na obličeji sedět, musí být pohodlné a praktické. Ale v neposlední řadě je nutné sledovat parametry skel. „Při ochraně před UV zářením je důležité, aby byl UV filtr v brýlích stoprocentní, aby byl zrak chráněn před UV A i UV B zářením. Doporučený je UV 400,“ uvádí MUDr. Pilková.

Dětské sluneční brýle

  • Čím dříve naučíme dítě nosit brýle, tím dříve si na ně zvykne.
  • U velmi malých dětí, které brýle odmítají, volíme jako ochranu očí nošení kšiltovky nebo kloboučku.
  • Brýle musí být pohodlné a praktické.
  • Doporučený UV filtr je 400.
  • Úplně tmavá skla nejsou vhodná, např. u moře, se doporučuje zatmavení brýlí 50–60 %.
  • Sluneční brýle nejsou vhodné pro každého, zejména při očních vadách se poraďte s lékařem.

Příliš tmavé brýle škodí

Málokdo ví, že brýle by neměly být ani příliš tmavé. Příliš tmavá skla mohou být dokonce naopak škodlivá. „Při pobytu na intenzivním slunci, například u moře, se doporučuje zatmavení brýlí 50–60 %. Úplně tmavá skla nejsou vhodná. Způsobují, že se zorničky ještě více rozšíří a do oka proniká ještě více UV záření. Pokud si nejste jisti kvalitou svých brýlí, je lepší nechat si změřit UV filtr ve specializované optice," radí Gabriela Pilková.

Ovšem pozor! Jsou situace, kdy musejí jít sluneční brýle stranou. Nehledě na počasí. „Velké opatrnosti je třeba u dětí, které se léčí s tupozrakostí. U těchto dětí je důležitější léčba oční vady než nošení slunečních brýlí. V současné době i kvalitní čiré dioptrické brýle mají ve sklech UV filtr, takže rodič se nemusí bát, že by dítě nemělo dostatečnou ochranu před UV zářením,“ uzavírá lékařka.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).