Hlavní navigace

Názor k článku Co najdete v konzervě s tuňákem? Tuňáka jen někdy od Efs - Otázku vidím jinde: Dostali již autoři testu zaplacenu...

 • 1. 4. 2011 7:35

  Efs (neregistrovaný) ---.cust.sloane.cz

  Otázku vidím jinde: Dostali již autoři testu zaplacenu svou oprávněnou oodměnu? (-- Zřejmě honorář za příspěvek do časopisu.) Pokud ano, bylo by mravné poskytnout dále ty informace zdarma. Ovšemže jim to nelze nijak přikázat.

  O tom, že docela dobře jde, aby byly vedle sebe věci poskytované komerčně a věci šíření zdarma a legálně, svědčí např. oblast software. Zjednodušeně: MS Windows vs. Linux, MS Office vs. OOo, TeX... Podobně se některé časopisy objevují s určitým zpožděním ve webových zdarma přístupných archivech, některé knihy se po rozprodání části nákladu veřejně zdarma zpřístupňují -- byť jde asi o vzácné výjimky.

  Abych to shrnul: Vycházím ze dvou jen zdánlivě rozporných novozákonních pravidel (zkráceně): "Každý si zaslouží svou mzdu" a "Zadarmo jste dostali, zadarmo dávejte". Kam jsme dospěli, když si bereme více, než je naší potřebou, je vidět na každém kroku.

  Pohoda, hezký den