Cizí, nebo naše? Jak dobře znáte české značky

Acylpyrin, Alpa, Astrid, Aviril, Dermacol, Elmex, Haribo, Herbadent, Indulona, Jar, Odol, Palette, Palmex, Persil, Pitralon, Ria, Solvina, Sunar, Vitana… Víte, které z nich jsou původní české značky?

V mnoha odvětvích funguje retro trend, který ukazuje význam budování značky. Zákazníci slyší na tradici i český původ. Platí to nejen u potravin. Online obchod Lékárna.cz otestoval na svých zákaznících, jestli i u jejího sortimentu mají lidé přehled o značkách.

Online ankety se zúčastnily tři stovky zákazníků a nadpoloviční většina z nich dokázala odlišit původní české značky od zahraničních. Značkou, kterou lidé uměli nejčastěji správně zařadit, je Alpa, překvapily výsledky u Odolu a Pitralonu.

Poznáte původní české značky?

Vyzkoušejte, než budete číst dál:

Alpu coby značku českého původu poznalo 96 % lidí, mezi rodinné klenoty patří také Indulona (kterou správně mezi české značky zařadilo 89 % respondentů) a Astrid (87 %).

Možná překvapením může být, že nejznámější český prostředek na mytí nádobí Jar správně označilo jenom 65 % zákazníků. Za spíše zahraniční považovali lidé i české značky Herbadent, Ria a Palmex.

Největším oříškem ale byl Odol a Pitralon – tyto značky správně jako zahraniční označilo jen 36, resp. 24 % lidí. Potíž je v národní historii, a tedy správném vnímání, co je naše a co cizí. Odol je sice jedna z nejoblíbenějších zubních past, ale vznikla ještě před vyhlášením samostatného Československa v německých Drážďanech. Stejně tak předlistopadová jednička mezi vodami po holení vznikla ve dvacátých letech minulého století v německé firmě, později se však stala vlajkovou lodí národního podniku Setuza.

Lékárna.cz do ankety zařadila značky ze svého sortimentu, jedná se o kosmetiku či léčiva, ale třeba i výrobce dětských želatinových bonbónů nebo bezlepkových potravin, a rozdělila je takto:

Původní české značky

Acylpyrin – první registrovaná ochranná známka v Čechách již od roku 1922. Kyselina acetylsalicylová obsažená v Acylpyrinu se jako léčivá látka využívá už od roku 1897. Přesný mechanismus působení kyseliny acetylsalicylové na organismus byl objeven až v roce 1982 a tento objev byl oceněn Nobelovou cenou.

Alpa – značka byla zaregistrována Josefem Veselým z Brna v roce 1913, který začal na trh dodávat francovku s charakteristickou mentolovou vůní. Svou typickou modrou etiketu se žlutou hvězdou získala Alpa až v roce 1930. Tvar skleněného obalu zůstává, až na drobné úpravy, stejný dodnes.

Astrid – počátky značky sahají až do roku 1847, kdy si v Praze, v Celetné ulici, otevřel František Prochaska malou mýdlárnu a současně obchod s mýdlem. V následujících letech pak začal vyrábět i další kosmetické produkty, které se do té doby jen dovážely.

Aviril – letos uplyne už 91 let od doby, kdy byla značka Aviril zaregistrována na českém trhu. Jeho výroba zřejmě začala v pražské lékárně Františka Schnöblinga a po znárodnění přešla na Spojené farmaceutické závody (pozdější Spofu). V jejím rámci se přestěhovala do Velkého Meziříčí, kde se dělá dodnes spolu s dalšími značkami Alpa a.s.

Dermacol – kosmetika Dermacol je českého původu. Začala se u nás vyrábět už během 60. let minulého století. Postupně prorazila do celého světa a stala se velmi rozšířenou a oblíbenou značkou kosmetiky. Dermacol klade důraz především na kvalitu výrobků.

Herbadent – ryze česká firma s bohatou historií. Její kořeny totiž sahají až do roku 1897, kdy se dr. Javůrek a Vladimír Svatek rozhodli založit továrnu na výrobu léčivých maltosových vín pod názvem První kvasírny a sklepy maltonových vín Praha Smíchov, která se brzy stala slavnou.

Indulona – značka vznikla v roce 1948, kdy tým špičkových českých a slovenských dermatologů vytvořil první recepturu univerzálního přípravku pro péči o suchou a popraskanou kůži rukou. Krém dostal jméno Indulona.

Jar – značka saponátových čisticích prostředků pro domácnost, kterou začal v roce 1955 vyrábět národní podnik Rakona Rakovník. Chemické složení bylo mnohokrát změněno, ale Jar se vyrábí dodnes.

Palmex – v roce 1966 vyvinula československá společnost Palma nový univerzální prací prášek Palmex 85. Díky svému složení účinně odstraňujícímu skvrny a narůstajícímu počtu automatických praček v československých domácnostech si Palmex brzy získal velkou oblibu a odstartoval tak své dlouhé a úspěšné působení na trhu pracích prostředků.

Ria – značka Ria spadá do portfolia výrobce Hartmann-Rico a.s., jejíž historie se datuje do prosince roku 1991. Do tehdejšího podniku Rico Veverská Bítýška vstoupil přední světový výrobce zdravotnických prostředků a hygienických výrobků – společnost Paul Hartmann. Za deset let svého působení se Hartmann-Rico stal největším českým výrobcem ve svém oboru, jedním z nejvýznamnějších distributorů a rovněž význačným exportérem.

Solvina – známý druh českého čisticího prostředku na odstraňování nečistot z lidské pokožky (hlavně rukou), v současnosti jej vyrábí čáslavská firma Zenit. Historie výrobku sahá do první poloviny 20. století, kdy se výrobek prodával nejčastěji ve formě malého kyblíku naplněného polotuhou hmotou.

Sunar – značka se již dlouhá desetiletí věnuje výživě našich nejmenších. Od roku 1936 provázejí produkty prakticky každou novou generaci na jejím startu do života. V roce 1950 spatřila světlo světa první mléčná kojenecká výživa pod názvem SUšená+NÁRodní.

Vitana – firma Graf, spol. s.r.o. byla založena v roce 1919 a v roce 1921 začíná s tovární výrobou polévkových kostek a jiných poživatin. V roce 1949 dochází ke znárodnění firmy Graf a začlenění byšického závodu do Velkonákupní společnosti družstev, posléze do Průmyslu polévkových přípravků. Po revoluci, v r. 1991, vzniká akciová společnost Vitana, jejímž nynějším vlastníkem je norská společnost Orkla z Osla. Původ značky však leží v Česku.

Zahraniční značky

Elmex (Švýcarsko) – známá značka zubní pasty existuje teprve od roku 1962. Původem jde o švýcarskou značku, nyní ji ale vlastní americká firma Colgate-Palmolive.

Haribo (Německo) – dnes tuto značku znají děti snad na celém světě jako synonymum pro želatinové medvídky. Založil ji Hans Riegel v roce 1920 v německém Bonnu – a název neskrývá nic originálnějšího než zkratku jména a města.

Odol (Německo) – ačkoli je to jedna z nejoblíbenějších zubních past Čechů a značka vznikla v roce 1892 v Podmoklech, které jsou dneska součástí Děčína, jde o německou značku. Vytvořila ji drážďanská firma Linger Werke, po válce ji stát znárodnil a převedl na ústeckou Setuzu. Po roce 1989 došlo ke sporu, který skončil šalamounským řešením – český výrobce nesmí Odol vyvážet do zahraničí, německý naopak má uzavřený český a slovenský trh.

Palette (Německo) – německá značka vznikla v roce 1968. Výrobcem je Schwarzkopf, patřící nyní do skupiny Henkel. V licenci se barvy na vlasy vyráběly i v socialistickém Československu.

serial_prilohy

Persil (Německo) – v roce 1907 vyvinuli chemici německé firmy Henkel novou směs, která převratně změnila způsob praní. Název je zkratkou dvou nejdůležitějších složek: perborátu a silikátu.

Pitralon (Německo) – i tato značka má německý rodokmen, ačkoli v předlistopadovém Československu byla nejznámější vodou po holení. Značka vznikla v německém rodinném podniku Georga Schichta ve dvacátých letech 20. století a používala se pro voňavky, mýdla, prací prostředky, ale překvapivě i pro krmiva a dietní přípravky. Až v roce 1951 se začala vyrábět i voda po holení, tehdy už v národním podniku Setuza.