Hlavní navigace

Očkování proti klíšťové encefalitidě za akční cenu v Obchodním centru Chodov

[Tisková zpráva] Od čtvrtka 24. června do soboty 26. června 2010 se mohou zájemci o očkování proti klíšťové encefalitidě nechat za zvýhodněnou cenu naočkovat přímo v pražském Obchodním centru Chodov.

Sdílet

Pro ty, kteří plánují pobyt v přírodě a zatím se, často i z důvodu nedostatku času, nestihli naočkovat proti klíšťové encefalitidě, je zde velmi zajímavá nabídka očkování přímo v pražském Obchodním centru Chodov.

Od čtvrtka 24. června do soboty 26. června 2010 zde bude probíhat očkování proti klíšťové encefalitidě v ordinaci Europlasma (Dárcovské centrum Chodov) ve 2. podlaží OC Chodov.

V těchto dnech zde za vakcínu FSME-IMMUN od společnosti BAXTER CZECH spol. s r.o. zaplatíte pouze akční cenu 450 Kč. (Pozn. běžná cena vakcíny je 650 Kč. Ušetříte tedy asi 200 Kč). Očkování provádí lékař, který bude zároveň připraven zodpovědět vaše dotazy. Po aplikaci vakcíny obdržíte doklad o provedeném očkování – na jeho základě je možné zažádat o příspěvek zdravotní pojišťovny (podle preventivních programů jednotlivých pojišťoven).

V roce 2009 se v České republice zvýšil počet onemocnění klíšťovou encefalitidou o více než 30 %. Infikovaná klíšťata se vyskytují téměř na celém území České republiky. Pro ty, kteří zahájí očkování na akci v OC Chodov podle očkovacího schématu, platí, že do měsíce po aplikaci první dávky budou již proti klíšťové encefalitidě dostatečně chráněni – to znamená, že prožijí léto a dovolenou v klidu a bez zbytečného rizika, anebo že ochrání své děti, ještě než odjedou na letní tábor.

Čtěte téma: Puchýře, klíšťata, vši – nejlepší tábor mého života!

Dítě měří kvalitu vlastními zážitky, nepozná a nezajímá ho, jak drahý tábor jste mu zaplatili. Možná právě teď horečně řešíte výběr toho správného tábora. Jak nesáhnout vedle? 

Klíšťová encefalitida je onemocnění přenášené klíšťaty, které může mít závažný průběh a trvalé následky. Podle statistik (SZÚ) bylo od začátku roku do konce druhého červnového týdne v ČR hlášeno 26 případů klíšťové encefalitidy, největší riziko nákazy klíšťovou encefalitidou však každoročně přichází v průběhu prázdnin, kdy lidé tráví hodně času během dovolených a víkendů v přírodě, na chatách a chalupách, či v případě dětí na letních táborech. Podle dlouhodobých statistik SZÚ je nejvíce osob infikováno klíšťovou encefalitidou ve 26. a 27. týdnu – tedy v první polovině července. Druhý vrchol následuje v období babího léta a souvisí s nástupem houbařské sezony.

Jedinou spolehlivou ochranou, jak se vyhnout riziku nákazy a užít si léto bez obav, je očkování. Lékaři se shodují, že na očkování není nikdy pozdě. „Pro letní měsíce lze využít zrychleného vakcinačního schématu, kdy se první dávka aplikuje v den 0 a druhá dávka v den 14. Za dalších 14 dnů si organismus vytvoří dostatečnou hladinu protilátek,“ říká MUDr. Eva Jílková ze Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem a dodává: „pokud tedy nyní zahájíte očkování, do měsíce budete spolehlivě chráněni.“

Klíšťata jsou všude, nejen v lesích

Klíšťata jsou v dnešní době téměř všude. Najdete je nejen v lesích, ale i na loukách, zahradách či v městských parcích. Zabydlují se i ve větších nadmořských výškách.

Lék neexistuje, řešením je pouze prevence

Klíšťová encefalitida znamená pro řadu pacientů, kteří toto onemocnění prodělali, zhoršení kvality života. Jak říká prim. MUDr. Pavel Dlouhý z Ústí nad Labem: „Vakcinace proti klíšťové encefalitidě sice nespadá do povinných očkování, nicméně následky této nemoci hovoří samy za sebe. Lidé by je neměli podceňovat. Léčba klíšťové encefalitidy je pouze symptomatická, čili léčba příznaků, které se při propuknutí nemoci u lidí objeví. Klíšťová encefalitida omezuje pacientům možnost vrátit se k životu, který znali před nemocí. I projížďka na kole znamená velký problém pro někoho, kdo následkem encefalitidy ztratil rovnováhu.“

Příznaky a průběh nemoci

Onemocnění probíhá jako nehnisavý zánět mozkových blan či zánět mozku. K nákaze obvykle dochází po přisátí infikovaného klíštěte při pohybu v přírodě, pitím nepasterizovaného mléka nebo při odstraňování klíštat ze psů a koček. V první fázi nemoci se objevují teploty s necharakteris­tickými příznaky (únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností). Tyto počáteční příznaky se podobají chřipkovému onemocnění.

Poté se nemocnému na pár dnů uleví a cítí se lépe, ale virus se zatím v těle množí. V druhé fázi nemoci se pacient cítí daleko hůř, virus již pronikl do mozku. Nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a teplota. V této fázi musí být pacient hospitalizován. Při lehčím průběhu nemoci – meningitidě – virus postihuje především mozkové pleny. Potíže poměrně rychle ustupují, pacient odchází za 2–3 týdny domů, následuje však několikaměsíční rekonvalescence.

Těžší forma nemoci, při které virus postihuje mozkovou tkáň, se jmenuje encefalitida. Při nejzávažnější formě onemocnění, kdy jsou postiženy segmenty krční páteře a prodloužené míchy, může dojít k selhání životně důležitých center a i přes maximální péči lékařů může onemocnění skončit úmrtím.

Očkování účinně chrání, neváhejte!

Pro více informací o závažnosti a prevenci tohoto onemocnění navštivte stránky www.klistova-encefalitida.cz. Zde mimo ucelených informací najdete i příběhy pacientů, kteří tuto nemoc prodělali.

Webové stránky www.keockovani.cz vás po zaregistrování upozorní na další dávku očkování proti klíšťové encefalitidě vakcínou FSME-IMMUN. Ta má prokázanou účinnost v reálné praxi více než 99 %, což je jedna z nejvyšších účinností mezi vakcínami obecně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).