Hlavní navigace

Braillovo písmo na obalech léků

[Tisková zpráva] SÚKL vyzývá k pozornosti vůči Braillově písmu na obalech léčivých přípravků.

Sdílet

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vyzývá na základě spolupráce se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR výrobce a distributory léčiv a lékárníky, aby věnovali zvýšenou pozornost informacím pro nevidomé a slabozraké, které jsou uvedeny na obalech léčivých přípravků.

Státní ústav pro kontrolu léčiv na základě podnětu Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR upozorňuje na skutečnost, že na některých léčivých přípravcích nelze informace na sekundárním obalu v Braillově písmu vždy jednoznačně identifikovat­. Příčina je často v nedostatečné „ostrosti“ písma, dané zejména výškou bodu vyraženého do materiálu sekundárního obalu vzhledem k okolí bodu.

Katalog nemocí: Zrakové vady

Státní ústav pro kontrolu léčiv se proto obra­cí na výrobce s výz­vou, aby při výrobě léčivých přípravků v rámci vstupní kontroly potištěných materiálů věnovali zvýšenou pozornost údajům vytištěným v Braillově písmu s ohledem na normu EN 15 823.

Současně Ústav vyzývá také pracovníky lékáren k takovému zacházení s léky, u kterého by nedocházelo ke znehodnocování zna­ků Braillova písma na sekundárních obalech léčivých přípravků např. přelepkami s cenou apod.

V neposlední řadě Ústav upozorňuje také distributory léčivých přípravků na nutnost šetrné manipulace s léčivými přípravky, jelikož jednotlivé znaky Braillova písma jsou snáze mechanicky poškoditelné.

Povinnost uvedení názvu léčivého přípravku Braillovým písmem na obalu všech léků stanovil zákon o léčivech. Zákonnou povinnost je třeba splnit nejpozději do 31. 12. 2012.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).