Hlavní navigace

Boj s průjmovým onemocněním

[Tisková zpráva] Téměř každý člověk se někdy potýkal s nepříjemným průjmovým onemocněním. Poruchy trávicího ústrojí si velmi často spojujeme s cestováním v období letních měsíců, avšak ve skutečnosti nás viry a bakterie způsobující průjmy mohou potrápit kdykoliv, a to i pokud trávíme celý rok doma.

Sdílet

Průjmy bývají často považovány za banální onemocnění a jejich léčba je mnohdy podceňovaná. Zvlášť u malých dětí a starších osob však mohou způsobit velké ztráty tekutin a další zdravotní komplikace.

Viry jsou původci až jedné třetiny průjmových onemocnění. Postihují všechny věkové skupiny, nejvíce však ohrožují děti a seniory. Téměř 40 procent virových onemocnění u dětí způsobují rotaviry, které se přenáší především kontaktem s kontaminovanými předměty či osobami. Častou příčinou akutních průjmů však bývají i bakterie a v některých případech paraziti.

„Akutní průjmy mají velmi často typický průběh. Jejich prvním příznakem je opakující se vodnatá stolice, kterou doprovází celková slabost a často také nevolnost, zvracení a horečka. Tyto příznaky přetrvávají přibližně tři až pět dní,“ říká MUDr. Marek Beneš, gastroenterolog z IKEM Praha. Přetrvávající průjmy doprovázené zvracením mohou způsobit velkou ztrátu tekutin, která se projeví suchem v ústech a suchými rty. U kojenců se v závažných případech propadá vazivová blána spojující nesrostlé lebeční kosti na hlavičce. Dítě má povadlou kůži, je neklidné a plačtivé, později apatické.

Dodržováním správných hygienických zásad mohou lidé ve většině případů průjmům snadno předcházet. Po odchodu z toalety je nutné si důkladně umýt ruce a rodiče by měli dbát na správnou hygienu u malých dětí. Častým zdrojem bakterií a virů způsobujících průjmové onemocnění bývají také nedostatečně tepelně upravené potraviny. V letních měsících je proto vhodné se raději vyhnout stánkům s rychlým občerstvením. Zároveň by měl mít každý na paměti, že obzvlášť ovoce a zeleninu je třeba před konzumací vždy pečlivě omýt. „Při cestách do zahraničí by měli lidé dodržovat hygienické návyky a vyhýbat se nebalené vodě, ovoci a zelenině bez slupky, syrovému masu a nepasterizovaným mléčným výrobkům,“ dodává MUDr. Marek Beneš. Průjmové onemocnění si však můžete přivodit i doma, a to „podomácku“ vyrobenými vaječnými koňaky, krémy či majonézami ze syrových vajec.

Čtete téma:Prdíte správně?

Potíže se zažíváním, nadýmáním a plynatostí postihnou čas od času každého z nás. V Česku trápí špatné zažívání alarmujících 80 procent žen! Jak jste na tom vy?

K léčbě akutních průjmových onemocnění je na trhu dostupný volně prodejný přírodní léčivý přípravek Smecta, který účinně působí proti virovým či bakteriálním průjmům a průjmům způsobeným nevhodným stravováním. Smecta obsahuje přírodní čištěný jíl, který chrání sliznice střev a váže na sebe původce průjmu a toxiny. Při akutním průjmu snižuje četnost vodnatých stolic a plynatost. Nevstřebává se do organismu, proto ji mohou používat dospělí i děti (včetně kojenců), těhotné a kojící ženy. Nezrychluje ani nezpomaluje činnost trávícího traktu a významně přispívá k rychlé rekonvalescenci „malých“ i „velkých“ pacientů. Velkou výhodou Smecty navíc je, že nebarví stolici, a tudíž nepřekryje případné příznaky krvácení do zažívacího traktu.

Nejčastější otázky a odpovědi

Kdy zajít s průjmem k lékaři?

Akutní průjmové onemocnění by nemělo trvat déle než 3 až 5 dní. Pokud přetrvává déle, provází jej vysoké horečky a zvracení, měl by nemocný vyhledat lékaře. Obzvláště nebezpečné mohou být průjmy u malých dětí a starších osob, které ohrožuje především rychlá dehydratace. Nemocný by neměl podceňovat ani další příznaky, například krev ve stolici.

V čem spočívá výhoda Smecty?

Smecta je lék proti průjmu. Jde o přírodní čištěný jíl s vysokou vazebnou kapacitou, který se váže s hlenem sliznice zažívacího traktu, a zvyšuje tak jeho kvalitu a množství. Touto cestou chrání sliznici proti infekci a škodlivým látkám a umožňuje rychlejší uzdravení. Smecta navíc váže toxické látky produkované infekčním původcem průjmu, nebarví, nezrychluje ani nezpomaluje průchod trávícím traktem. Nevstřebává se do organismu, a má proto minimální nežádoucí účinky. Je vhodná pro všechny věkové skupiny lidí, včetně těhotných žen či kojenců.

Je lepší na očištění střev užít přírodní jíl (Smectu), nebo živočišné uhlí?

Jak Smecta, tak i živočišné uhlí jsou účinné v léčbě průjmových onemocnění.

Smectu je možné podat pacientům v jakémkoli věku, včetně kojenců a těhotných i kojících žen. Její další výhodou je dávkování. U dospělých stačí 3–6 sáčků denně, dávkování u dětí je ještě nižší. Smecta se jednoduše rozpustí ve sklenici vody a vypije, u dětí je výhodou možnost vmíchání do dětské polotekuté stravy.

Nevýhodou živočišného uhlí je věkové omezení – nepodává se u dětí do 3 let věku. Další nevýhodou je fakt, že živočišné uhlí obarví stolici do černa a hrozí tak překrytí důležitých příznaků, například krve ve stolici. Pro správný účinek živočišného uhlí je potřeba užít vyšší počet tablet za den – pro dospělého je to 30 – 48 tablet, které se rozdrtí, rozkoušou, spolknou či se nechají rozpadnout v malém množství vody.

Jak se Smecta podává dětem?

Malé děti často odmítají podání tablet zvláště v době, kdy je trápí zažívací potíže. Smecta se vyrábí ve formě prášku, který se rozpustí ve sklenici vody nebo se zamíchá do dětské polotekuté stravy či jídla. To umožňuje její snadné podání nejenom malým dětem, ale i kojencům. U starších dětí se osvědčuje smíchat Smectu s rozmačkaným banánem, čajem nebo jablečným kompotem.

Jaké jsou následky neléčeného průjmového onemocnění?

Kromě rychlé dehydratace mohou průjmová onemocnění způsobit u malých dětí a starších osob další zdravotní komplikace. Z těla se rychleji odplavují důležité minerální látky, například draslík. Nedostatek tohoto minerálu může vést až k poruše srdečního rytmu. U starších osob může zvýšená hustota krve vyvolat cévní mozkovou příhodu. Lidé trpící dlouhodobým průjmem ztrácí významně na váze a hrozí jim podvýživa.

Přípravek Smecta je volně prodejný v lékárnách. Cena balení s 10 sáčky je přibližně 100 Kč, resp. 249 Kč za balení obsahující 30 sáčků. Více informací naleznete na www.prujmy.cz.

Smecta je volně prodejný lék k vnitřnímu použití, který obsahuje diosmectitum. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalovou informaci. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).