Hlavní navigace

Něco o historii golfu

Sdílet

Odkud se golf vzal? Kořeny má společné se sporty, v nichž hráč drží v rukou hůl různého tvaru a jejím prostřednictvím odpálí určitý předmět, nejčastěji kulatý. Golf patří do rodiny sportů jako je hokej, kriket, baseball, vzdáleně tenis, badminton, ping pong.

Sport-relax-golf-3-1Od Římanů k moderní hře

S holí se do míčku trefovali již staří Římané, jejich hra se jmenovala paganica a někteří sportovní historikové ji pokládají za prazáklad golfu. Z paganicy se pravděpodobně vyvinuly i ty hry, které se provozovaly v evropských zemích ve středověku. V Anglii se v polovině 14. století hrála cambuca, při níž se do míče z peří bouchalo zahnutou holí. V ulicích Francie a Itálie se provozovala palle-maille, míček byl dřevěný a hůl měla na konci paličku. Belgičané provozovali chole, do koule z bukového dřeva se udeřilo kovovou holí ve tvaru lžíce. Holanďané si tuto hru přenesli na zamrzlé kanály a nazvali ji colf, přičemž verze hraná pod střechou se jmenovala kolf (nebo také kolven). I když se v těchto hrách stejně jako v golfu odpálil míček, který měl zasáhnout vzdálenou metu, chyběl tu podstatný golfový prvek: jamka.

O jamky nebyla nouze na pastvinách skotského pobřeží, tzv. links, místech mezi mořem a zemědělskou půdou blíže do vnitrozemí. Ovce a králíci tu spásaly trávu tak nakrátko, že po ní kulatý předmět dobře běžel. Zvířata vytvořila i první překážky-bankry, to když se někde chtěla schovat před všudypřítomným větrem; trávu na takovém místě proležely až na její pískový podklad. Tak vznikalo první přírodní hřiště. Stačilo už jen, aby nudící se pasák vzal do ruky svou dřevěnou hůl a zkusil nějaký kulatý oblázek z pobřeží odpálit na cíl. Tím mohla být díra, kterou vyhrabal králík. A golf byl na světě.

Sport-relax-golf-3-2Skutečný golf vznikl ve Skotsku

Skotské záznamy o golfu jsou nejstarší na světě, ten první pochází z roku 1457, kdy tamní parlament zakázal hru, neboť odváděla vojáky od vojenského výcviku. Další dokumenty říkají, že v oblasti okolo St. Andrews – kde dnes sídlí Royal and Ancient Golf Club – se hrálo již na počátku 16. století. Ale teprve v polovině osmnáctého století se objevují snahy po sjednocení pravidel a organizovanosti hry. První golfový klub byl založen v roce 1744 v Leithu u Edinburghu, členové také vytvořili první psaná pravidla hry. V roce 1764 byla v St. Andrews snížena norma hřiště z 22 na dodnes trvajících 18 jamek.

Sport-relax-golf-3-3Na větší rozvoj čekal golf – podobně jako jiné sporty – až do století devatenáctého. V roce 1848 se objevuje gutaperčový míček, který znamená první technickou revoluci. Nahrazuje do té doby méně trvanlivý kožený „péřák“, který byl i dražší. Díky železnici proniká golf i golfisté do všech oblastí Velké Británie. Hraje se už i mimo ostrovy, v USA, Indii, Jižní Africe, Austrálii i Francii. Od roku 1860 se koná tzv. otevřené mistrovství (Open), jež se hraje dodnes (nese název British Open). S přelomem 19. a 20. století se objevuje nejen nový druh míčku s pryžovým jádrem, ale i první profesionálové, kteří se hraním golfu a jeho vyučováním živí. Vycházejí i první hráčské hvězdy, obrovský rozmach prožívá golf v USA, kde vzniká přes 1000 hřišť a ze Skotska sem putují stovky profesionálů, kteří učí místní zájemce.

Ocelové násady holí a televize

Dalším technickým impulsem bylo zavedení ocelových násad holí (šaftů) ve 20. letech 20. století. To už je doba, kdy se rodí turnajový systém her a kdy se hráčským králem stává Američan Bobby Jones (1902–1971). V roce 1934 se koná první turnaj v Augustě v Georgii, nazvaný Masters, jehož vítěz získává proslulé zelené sako.

Do poválečného vývoje golfu výrazně zasáhla televize. Přitáhla nejen další diváky, ale dala vyniknout idolu jménem Arnold Palmer (nar. 1929). Američan byl obrovskou mediální hvězdou, posléze ho na sportovním trůnu vystřídá další velký golfista, Jack Nicklaus (nar. 1940). Ten se stane vůbec největší golfovou ikonou 20. století, když dokáže v letech 1962–1986 vyhrát celkem 18 major turnajů. To je dosud nepřekonaný rekord.

Sport-relax-golf-3-4Palmer, Nicklaus a jejich souputník z Jihoafrické republiky Gary Player (nar. 1935) udělali z golfu velký byznys, který ale stále nepřekračoval hranice anglicky mluvícího, bělošského a ekonomicky vyspělého západního světa. Když je však v roce 1972 zahájena evropská golfová série European Tour, když se v 80. letech i na nejprestižnějším americkém okruhu PGA prosadí Němec Bernhard Langer nebo Španěl Severiano Ballesteros, stává se golf populární i na starém kontinentě. Obrovský, celosvětový impuls mu ovšem dává na přelomu 20. a 21. století hráč s černou pletí, Američan Tiger Woods (nar. 1975).

Potomek Afroameričana a Thajky se stává zosobněním nejen hráčské geniality, ale také přispívá k bourání společenských bariér, které dosud golf provázely. Woods ukazuje, že obyčejný kluk z nebohaté rodiny může při dostatečném talentu a maximální píli dosáhnout až na absolutní golfový vrchol. Jeho profesionální kariéra začala triumfálním vítězstvím v roce 1997 na turnaji Masters ve věku 21 let a pokračuje dodnes. Woods je jediným hráčem, který má šanci dosáhnout lepších výsledků než Nicklaus. Je nejen nejbohatším sportovcem světa, symbolem golfu jako hry, ale především inspirací pro milióny hráčů na celém světě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).