Hlavní navigace

Očkování proti HPV

Sdílet

Na dotazy diváků z akce Očkování pro a proti v Břeclavi odpovídají:
LE – Ludmila ELEKOVÁ, praktická lékařka, věnuje se také homeopatii, dlouhodobě se zabývá problematikou očkování a je jeho kritikem
RP – Roman PRYMULA, specialista na očkování a epidemiolog, předseda České     vakcinologické společnosti, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové
ZC – Zuzana CANDIGLIOTA, právnička a právní ředitelka Ligy lidských práv

Jak se můžeme očkovat proti rakovině, když to není vir?

LE: Některé druhy rakoviny jsou způsobeny viry. Ovšem nákaza tímto virem nerovná se rakovina. Virus změní DNA buňky, ale to samo o sobě nevede k rakovině. Musí dojít k aktivaci toho konkrétního genu a k tomu dochází vlivy prostředí. Mechanismy těchto dějů popisuje vědní obor epigenetika. Očkování proti rakovině způsobené viry (např. proti HPV) je v principu nesmysl. Samotná infekce nerozhoduje o tom, jestli dotyčná osoba dostane rakovinu. Očkování ovlivní epigenetické procesy spíše negativně – oslabí imunitu, do organismu dopraví toxiny, které mohou aktivovat rakovinné geny.

RP: U HPV víme, že tento virus rakovinu děložního čípku prokazatelně vyvolává. Nebude-li tedy působit virus, nevznikne ani rakovina.

Snížil se počet onemocnění rakoviny děložního čípku v souvislosti s očkováním? Sledují se hodnoty protilátek? Na jak dlouhou dobu je očkování účinné, jak se to zjišťuje?

LE: K tomuto tématu se hojně vyjadřuje prof. Anna Strunecká, podívejte se na její články na www.rizikaockovani.cz nebo v knize Varovné signály očkování (viz rozhovor: Nežádoucí účinky vakcíny proti rakovině děložního čípku jsou vážné). Moje informace jsou, že se výskyt rakoviny čípku u očkovaných spíše zvýšil. Ani výrobce si už nedovolí tvrdit, že jeho vakcína chrání proti rakovině, tvrdí, že snižuje výskyt bradavic a předrakovinných lézí.

RP: Z hlediska času se prokazatelně zjistil nižší výskyt prekanceróz a genitálních bradavic. Nutnost přeočkování stanovena nebyla. Z dosavadních údajů se ale zdá, že minimálně bivalentní vakcína by mohla mít celoživotní účinnost. Hladiny protilátek se sledují pouze experimentálně.

Z přednášky prof. Prymuly vyplývá, že každý, kdo se nechal očkovat proti rakovině děložního čípku je pokusným králíkem, protože reálné studie vlivu vakcinace na rakovinu děložního čípku neexistují? Zaznělo, že by se to muselo zkoumat 20–30 let a že toto neproběhlo.

LE: Přesně tak. Žádná vakcína (ani lék!) nebyla před uvedením na trh zkoumána 20–30 let. Víte, kolik peněz by se za tu dobu nevydělalo?

RP: Je úžasné, jak se dá informace překroutit. Říkal jsem, že z časových důvodů není možné ověřit finální vliv na vlastní karcinom, ale v kratším časovém horizontu je možno verifikovat účinek na prekancerózy, bez nichž se karcinom neprojeví. Zdá-li se vám 300 zemřelých žen u nás málo a máme-li tedy čekat dalších 30 let a pohřbít celkem 9000 žen, pak máme zřejmě zcela odlišný světonázor.

Zvažuji očkování proti HPV virům u své dvanáctileté dcery. Na povinná očkování reagovala vždy velmi špatně (musela vždy do nemocnice, hlavně v mladším věku). Doporučíte očkování? Můžu očekávat také špatnou reakci?

LE: Samozřejmě, že můžete očekávat špatnou reakci. Proboha, něco si o tom přečtete. Svou dceru bych v životě nenechala proti HPV očkovat, navíc když by musela po předchozích očkováních do nemocnice, to už vůbec ne! Vzpamatujte se, proč taháte čerta za ocas! Vaše dcera riskuje vážné poškození zdraví, možná i úmrtí! Znám několik dívek se zničeným zdravím po tomto očkování, trpí nejasným autoimunním onemocněním, jsou unavené, bolí je hlava až tak, že nemohou chodit do školy, mají bolesti břicha, průjmy atd. Nikdo nemůže na nic přijít. Doktoři totiž nevědí nic o ASIA syndromu – autoimunitním syndromu způsobeném imunitními adjuvanty, přestože to je hojně diskutované téma ve vědeckých časopisech. Taky asi nevědí, že HPV vakcína obsahuje dost hliníku a že nebyla zkoušena proti skutečnému placebu, ale proti roztoku hliníkových adjuvantů. V „placebo“ skupině (tj. ve skupině dívek, které dostaly injekci samotných adjuvantů bez viru) byl výskyt NÚ mnohem vyšší než odpovídá placebo efektu (až 60 %) a vyskytly se i autoimunitní poruchy! Dost pochybuji o tom, že by si někdo pouze placebo efektem nasugeroval autoimunitní nemoc, zejména když by ani netušil, že to zkoumaná vakcína může způsobit. Ovšem v příbalovém letáku je napsáno, že HPV vakcína nemá víc NÚ než placebo. Co je placebo, to vám výrobce raději zamlčí. Zamlčí to nejen před vámi, ale i před vaší lékařkou, která pak v dobré víře a dezinformovaná, očkování doporučí. A když se něco s dívkou stane, jen na to kouká a nespojí si to, protože nemá spojující informace. Podívejte se na stránky www.truthaboutgardasil.org do sekce Injuries a počtěte si. Je to horor.

Kontrolní otázka: jak ji hodláte chránit před jinými druhy rakoviny? Jak ji hodláte chránit před rakovinou způsobenou jinými typy HPV, než které jsou ve vakcíně? Rakovinu děložního hrdla dostane mnohem méně žen než např. rakovinu prsu, tlustého střeva nebo plic. Prevence rakoviny je úplně někde jinde, než v očkování.

RP: Očkování proti HPV doporučuji. Reakce v dětství nutně nemusí pokračovat i ve vyšším věku. Nicméně upozorněte svého lékaře, jaké konkrétní problémy v minulosti nastaly.

Doporučujete očkování proti HPV infekci u chlapců? A pokud ano, který věk je nejvhodnější?

LE: Ani omylem to nedoporučuji! Nestačí, co se děje s dívkami? Máte-li svého syna rádi, toto očkování s díky odmítněte. Prevence rakoviny je někde úplně jinde, např. ve výchově k zodpovědnému sexuálnímu chování.

RP: Zatím očkování plošně chlapců nedoporučuji. Nicméně v případě individuálního zájmu to možné je a nejlépe před zahájením sexuálního života (13–14 let).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).