Hlavní navigace

Odškodnění ve světě

Sdílet

A kde můžu zjistit, co se již odškodňuje ve světě?

.

Je skutečně velmi inspirativní si projít přehledy jednotlivých rozhodnutí „vakcinačních soudů“ či spíše autorit, které rozhodují o přiznání či zamítnutí náhrady škody po očkování. Například v USA si můžete prohlížet velmi jednoduché přehledy kladných rozhodnutí Federal Vaccine Court na stránkách www.vaccineimpact.com.

Kdo lépe vládne německy, nalezne poté více třeba zde: www.landkreis-harburg.de.

Můžete se podívat, jaké zdravotní stavy vzniklé po očkování byly odškodněny na základě možné a přiměřeně pravděpodobné kauzální souvislosti. Problém těchto údajů je v tom, že pod stručnými názvy diagnóz se skrývá velmi mnoho různých průběhu těchto potíží, které mohou nastávat individuálně v různé intenzitě. Tomu určitě odpovídá konečná výše náhrady. Neobával bych se však toho, že někdo účinně zpochybní jakýkoliv váš nárok na náhradu škody v případech diagnóz, které jsou v těchto seznamech uvedeny a které jsou ve světě odškodňovány. Problém dnes může vyvolat spíše jen „přiměřený časový odstup“. Aby náhrada škody byla uznána, musí se prakticky ve všech případech nežádoucí účinek vyskytnout nejpozději do určitého data po aplikaci vakcíny. Tyto časové lhůty jsou velmi důležité. Asi nevyvolá „časové pochybnosti“, pokud se těžká horečnatá reakce rozvine do dvou dnů nebo když dítě ohluchne do 14 dnů po očkování. Avšak na časový odstup prokazatelné změny zdravotního stavu po dni očkování musíte být opatrní a obezřetní. Příliš dlouhý časový odstup výskytu některých komplikací od data aplikace vakcíny může být příčinou neuznání možné souvislosti, a proto ani náhrady škody. 

Platí zde jedno dosud nepsané pravidlo. Čím dříve se problémy po očkování dostavily, tím méně je potřeba se obávat podání žaloby a neúspěchu z tohoto důvodu. Delší časové odstupy je vhodné konzultovat nebo tomuto tématu věnovat trošku více své vlastní pozornosti rešeršemi a vyhledáváním v odborných zdrojích na internetu. Pokud existují vědecké práce poukazující na možné souvislosti aplikace vakcín s určitým poškozením zdraví, obvykle zachycují, s jakým časovým odstupem se tak stalo. Někdy je však určení tohoto časového údaje velmi obtížné. Proto téměř všechny odškodňovací programy vyspělých států světa obsahují tabulky, které uvádějí tento časový údaj jako maximální uznatelný odstup vzniku konkrétního zdravotního poškození od aplikace vakcíny.

Pokud byste se chtěli poté podívat blíže na odškodňování obětí očkování v podmínkách jiných vyspělých států světa, musíte zatím sami přiložit ruku k dílu a tyto informace si dohledat. Vodítkem vám může být Bulletin WHO, který se tomuto tématu věnuje a který obsahuje cesty vedoucí k těmto informacím (www.who.int/bulletin). Dosud jsem nenalezl žádné webové stránky, kde by tyto „odškodňující programy“ a tabulky byly přehledně zpracovány a prolinkovány s možností mezinárodního srovnání. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).