Hlavní navigace

Probiotické tampóny jsou účinnější než jogurt v pochvě

31. 7. 2012

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
S nepříjemnými výtoky a vaginálními záněty se setkávají tisíce žen. Probiotické tampóny mírní potíže a předcházejí infekcím. Navzdory domněnkám je nenahradí ani bílý jogurt, ani tabletky.

V České republice pravidelně trpí vaginálními záněty více než dvě třetiny žen. Tyto intimní problémy jsou doprovázeny nepříjemným pocitem svědění, pálení a výtokem, často i bolestmi při a po pohlavním styku. Jednoduchým a přirozeným prostředkem, jak obnovit rovnováhu vaginální mikroflóry, je pravidelné používání probiotických tampónů. Nejen, že díky nim předcházejí infekcím, ale zároveň se cítí pohodlně i během menstruace.

Pochva je před agresivními mikroorganizmy, které mohou být příčinou různých infekcí, chráněna především laktobacily, tedy bakteriemi mléčného kvašení. Ale kvůli užívání antibiotik, tabáku, nadměrné nebo nevhodné intimní hygieně, hormonálním změnám, nadměrnému stresu, nošení syntetického nebo těsného oblečení, koupání v bazénech či rybnících, ale i nechráněnému sexu může být počet laktobacilů snižován.

K tématu: Vaginální mykóze svědčí plavání. Nejhorší je čistý bazén

Proto patří výtoky a vaginální záněty k jedněm z nejčastějších důvodů návštěvy gynekologa, jak potvrzuje ženský lékař Vít Unzeitig: „Nejméně dvě třetiny českých žen se někdy setkaly s poruchou obranyschopnosti pochvy. Výtok je kromě těhotenství nejčastější příčinou návštěvy gynekologa a statisíce žen ve fertilním věku trpí těmito potížemi opakovaně a dlouhodobě.“

Tampóny jsou vhodnější než vložky


Autor: Isifa.cz

Probiotické tampóny lze používat i mimo dobu menstruace, například preventivně při plavání

Na našem trhu se prodávají tampóny Ellen, jež obsahují laktobacily – bakterie mléčného kvašení, které jsou lidského původu a patří mezi nejčastější kmeny nacházející se v přirozené zdravé poševní mikroflóře. Mají pozitivní vliv na obnovení vaginální mikroflóry u žen, které je používají. Není nutné se obávat toho, že se laktobacily z tampónu „vytratí“ dříve, než jsou použity. Aktivní probiotická složka se z tampónu uvolňuje až při tělesné teplotě, přičemž tento proces žena vůbec nepociťuje.

Během menstruace je vaginální mikroflóra obzvlášť nestabilní a zvyšuje se její pH, které vyhovuje rizikovým mikroorganismům. Ty se stávají biologicky aktivními a rizika rozvoje zánětu stoupají až pětinásobně. Vít Unzeitig říká: „V době menstruace, kdy dochází k přirozenému úbytku laktobacilů a naopak k pomnožení jiných nebezpečných bakterií, je lepší užívat poševní tampóny než menstruační vložky. Krev ihned nasají a ta tak nezůstává zbytečně v pochvě – tím bakterie i kvasinky ztrácejí živnou půdu a pochvu nezatěžují. K výraznému zlepšení obranyschopnosti navíc přispívají probiotické tampóny, které kromě nasávání menstruační krve ještě navíc uvolňují do pochvy miliardy živých a velmi funkčních mléčných bakterií, bránících rozvoji případné infekce. Je to geniální nápad, protože dáváte živou mléčnou kulturu do pochvy právě ve chvíli, kdy to sama nejvíce potřebuje.“ 

Ideální rovnováhu vaginální mikroflóry žena obnoví pravidelným používáním probiotických tampónů, které chybějící laktobacily ženskému tělu dodají, po třech až šesti měsících užívání. Příznivé účinky jsou ale zřejmé již po použití v průběhu první menstruace. Mohou je užívat jak ženy, které mají problémy se svěděním, zápachem a infekcemi, tak dívky od první menstruace nebo ženy, které tampóny nikdy předtím nepoužívaly. Lékař dále dodává: „Bude-li žena používat probiotické tampóny stejně jako ostatní tampóny, zvolí správnou absorpční velikost a bude je měnit v intervalu maximálně osmi hodin, potom není třeba se obávat nežádoucích účinků. Předávkování pochvy laktobacily v době menstruace není reálné.“ Probiotické tampóny lze užívat i mimo menstruaci. „V takových případech dodají ohroženému poševnímu prostředí potřebnou dávku laktobacilů a navíc odstraní nevhodný sekret, který se při ohrožení obranyschopnosti v pochvě tvoří.“ 

Čtěte téma: Chlamydie aneb Co chytíte v rybníce a kapr to nebude

Probiotické tampóny byly z hlediska bezpečnosti a účinnosti zkoumány mnohými klinickými studiemi a také podle tvrzení gynekologů si je ženy velmi pochvalují. V České republice lze probiotické tampóny zakoupit nebo objednat v lékárnách.

Jogurt tampony nenahradí

poradně na serveru České noviny Vít Unzeitig odpovídal také na dotaz čtenářky, zda není lepší používat normální tampóny a probiotika polykat třeba ve formě kapsliček? „Tento dotaz dostávám poměrně často,“ reaguje lékař, „probiotika polknutá v tabletách se do pochvy dostávají poměrně pozdě a v omezeném množství – jenom asi 15 % bakterií se k pochvě dostane a to je celkem málo. Navíc střevní probiotika nejsou úplně shodná s těmi, která jsou potřebná v pochvě. Pochva totiž potřebuje takové mléčné bakterie, které umějí rozkládat cukr na kyselinu mléčnou a současně tvořit peroxid vodíku, který brání cizím bakteriím v rozvoji infekce. A právě taková probiotika jsou v poševních tamponech. Navíc jejich použití v době menses je ideální – přesně v této době je pochva nejvíce oslabena a hrozí rozvoj infekce a uvolněná probiotika ji pomáhají se chránit. Takže – efekt polykaných probiotik na pochvu je poměrně slabý a nedostatečný – málo bakterií, ne zcela správné časování a ne ty správné druhy.“

Gynekolog také v další odpovědi nedoporučuje tradovaný recept na mykózy, a sice aplikaci bílého jogurtu do pochvy, třeba i na obyčejném tamponu. „Dnes už jsou lepší možnosti. Většina jogurtů totiž nemá živé kultury laktobacilů a navíc je jejich složení vyhovující pro trávicí trakt, ale ne tak pro poševní prostředí. V pochvě potřebujete mléčné bakterie tvořící peroxid vodíku a to jogurty moc neumějí.“

O nemoci: Vaginální mykóza

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).