Jaké očkování je třeba do školky? Ministerstvo vydalo nové stanovisko

Do školek smí pouze děti řádně očkované. Ministerstvo zdravotnictví nyní rozesílá hygienikům a pediatrům stanovisko, v němž tento požadavek upřesňuje. Konkrétně jde o tzv. hexavakcíny a MMR.

Dle zákona o ochraně veřejného zdraví smí školky a další předškolní zařízení přijmout pouze dítě očkované. Výjimku představuje dítě, které se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci, nebo takové, jež má doklad, že je proti nákaze imunní.

Zákon se týká zařízení poskytujících péči o děti do tří let věku v denním režimu, předškolní zařízení a poskytovatelů služby péče o dítě v tzv. dětské skupině.

Uvedený paragraf stanoví, že tato zařízení „mohou přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním“.

 

Kdo je řádně očkované dítě?

Ministerstvo nyní vydalo stanovisko k uvedenému ustanovení, které zasílá mj. krajským hygienickým stanicím, pediatrům ad. Vychází přitom z výsledků jednání Národní imunizační komise, která se zabývala výkladem pojmu „řádně očkované dítě“. Důvodem je posuzování dítěte před jeho vstupem do předškolního zařízení z pohledu absolvovaného očkování a souvisejícího vyplňování potřebného formuláře pediatrem.

Pro děti v ČR je v současnosti povinné očkování hexavakcínou, která pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, žloutenku typu B, dětskou obrnu a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B. Základní očkovací schéma u hexavakcín spočívá v podání čtyř dávek, tedy tzv. schéma 3+1, přičemž někdy rodiče volají po variantě 2+1, kterou považují za šetrnější.

Další povinná vakcína, tzv. MMR, která chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi, se provádí trojkombinovanou vakcínou. Základní očkování se aplikuje od patnáctého měsíce, za šest až deset měsíců má být provedeno přeočkování.

Jak se k těmto vakcínám staví ministerstvo? Pro příjem do dětského kolektivu považuje za dostačující hexavakcínu ve schématu 2+1 a základní dávku MMR. „Pro účely přijetí dítěte do mateřské školy a dalších § 50 zákona vymezených zařízení je třeba, aby dítě bylo očkováno v rozsahu nejméně jedné dávky očkovací látky proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám a dále v případě očkování hexavakcínou bylo dítě očkováno ve schématu minimálně 2+1 dávka,“ potvrdila serveru Vitalia.cz mluvčí Štěpánka Čechová.

Hlavní hygienik Vladimír Valenta ve stanovisku uvádí: „Z hlediska zachování kolektivní imunity v mateřských školách a dalších § 50 zákona vymezených zařízeních je výše uvedené očkování dostačující.“

30 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 5. 2. 2016 15:48