Hlavní navigace

dTest: Která dětská pitíčka jsou pro děti nejhorší?

14. 6. 2016

Sdílet

 Autor: depositphotos.com
Denně jedna malá lahvička s novým televizních hrdinou na obale a rázem je z vašeho dítěte kulička. Podívejte se, které nápoje jsou dle dTestu nejsladší a co jejich konzumace může způsobit.

Tak jako stoupá rtuť v teploměru, tak by mělo stoupat i množství vypitých tekutin. V létě by měl například člověk vypít minimálně o půl litru tekutin více než během zimních měsíců. A to platí i u dětí, kde je situace skutečně tristní. A to i v zimě. (Více se o velmi špatném pitném režimu dětí dozvíte už brzy na Vitalia.cz.)

Možná proto, že děti moc po vodě neprahnou, saháme často po džusech či sladkých pitíčkách, abychom do dětí dostali alespoň trochu z doporučeného množství tekutin, ale děláme dobře? Budou sice dostatečně zavodněné, ale kulaté jako bečka. V jedné malé lahvičce totiž dítko naráz vypije i dvanáct lžiček cukru. Kolik cukru se v nápojích pro malé ukrývá, nově zjišťoval dTest srovnáním obalů dvaceti sedmi výrobků. Dříve vás o tom stejném informovala i Vitalia.cz: Dětská pitíčka: pod matoucími názvy se prodává zatraceně oslazená voda 

Dvanáct lžiček cukru ve čtyřech decilitrech pití

V regálech obchodů snadno můžeme narazit na menší balení limonád, džusů, ledových čajů, ředěných sirupů, ochucených vod a mlék. Rozdíly mezi nimi často spočívají v tom, kolik do nich výrobce přidal ovoce a zda vůbec, spojuje je většinou vysoký obsah cukru. „Nejvíce cukru dítě přijme, pokud vypije celou lahvičku nápoje Dizzy z Lidlu. Ve svém objemu 4 dcl nese bezmála 50 g cukru, což činí dvanáct lžiček cukru,“ říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Prvenství však patří někomu jinému. Koncentrace cukru může být vyšší u sladkých nápojů v menším balení, které tak mohou vlastně představovat v každém loku větší cukrovou bombu než nápoje s celkově vyšším obsahem cukru. „Z našeho srovnání vyšel jako nejsladší nápoj Cappy Pulpy, jenž ve 100 ml obsahuje 13,4 g cukru,“ konstatuje šéfredaktorka a dodává: „Ve svém 0,33 l balení tedy představuje jedenáct lžiček cukru, což je skoro dvakrát více, než Světová zdravotnická organizace doporučuje přijmout za celý den.“

Doporučená maximální denní dávka cukru podle WHO je dvacet pět gramů, tedy zhruba šest lžiček. Podobné hodnoty uvádí Americká kardiologická asociace, a to šest lžiček pro dospělé ženy a devět lžiček pro dospělé muže. Vypitím jediné lahvičky mohou děti narazit na jeden z doporučených denních stropů až u poloviny výrobků. Pakliže děti nebudou aktivní a jejich energetický příjem bude stále vyšší než jejich výdej, začne se cukr ukládat do tukových zásob a dětem při dlouhodobém nadměrném příjmu cukru bude hrozit nadváha a přidružená onemocnění. „Máme jednoznačně potvrzeno, že pití slazených nápojů přispívá k vyššímu riziku obezity, srdečního infarktu, mozkové mrtvice a cukrovky druhého typu,“ vysvětluje specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková.

Ani kyselé nápoje nejsou výhrou

Další problém slazených nápojů spočívá v tom, že kromě cukru obsahují přidané potravinářské kyseliny, a jsou tedy nejen sladké, ale i kyselé. Dětský chrup, jenž zubnímu kazu odolává hůře než dospělý, je tak vystaven nevhodné kombinaci vlivů, které mají za následek narušování zubní skloviny a vznik kazu. „Přímo doporučit nelze ani neředěné 100% džusy zejména z citrusů. Obsahují totiž přírodní kyseliny z ovoce, které mají na chrup stejný dopad,“ varuje Hoffmannová a dodává: „Děti vůbec nepotřebují pít sladké nápoje. Nejvhodnější je malé žíznivce povzbuzovat k pití vody. Děti totiž jedí a pijí to, co jim dospělí podávají.“

Zdroj: dTest

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).